29

Tři roky poté

Od mého posledního článku uběhly téměř 3 roky (přesněji 33 měsíců). Téměř stejně tak dlouhou dobu jsem nevybíral emailovou schránku spojenou s tímto webem. Co se za tu dobu událo a změnilo?

Je toho hodně.

Ve schránce jsem za tu dobu nastřádal více než 5 000 emailů (tímto se omlouvám všem, kterým jsem celou tu dobu neodpovídal). Zjistil jsem, že mi zrušili affiliate účet u Amazonu, protože jsem nedodal potvrzení o tom, že chráním soukromí dětí. Málem mi zrušili affiliate účet u Avangate, protože jsem nedodal dokumenty pro KYC/AML (know your customer / anti-money laundering, v zásadě taková „protiteroristická“ buzerace), stihnul jsem to na poslední chvíli.

Za tu dobu mi vyexpirovalo asi 15 domén, jejichž příjem byl lehce nad hranicí nákladů, takže žádná škoda.

Změna strategie

Už před těmi třemi lety jsem věděl, že cesta přes velké množství malých webů je slepá ulička. Ostatně psal jsem o tom i v krátkém „rozhovoru“ pro Petra Jeníka. Když děláte velké množství věcí, kloužete jen po povrchu – nikdy se nedostanete pořádně do hloubky a tedy ani k pořádným penězům. Nyní jsem přesvědčený, že klíčem k úspěchu není diverzifikace, ale naopak koncentrace.

Změny výdělků

Z příjmů, které jsem naposled dokumentoval v lednu 2014 mi zbyly v zásadě jen affiliate prodeje z premiovesablony.cz, což je projekt, který šlape překvapivě dobře na to, že jsem na něj nesáhl již 4 roky. Výdělky se u něho pohybují kolem 20 000 Kč za rok. Kdybych se tomu věnoval systematicky, věřím, že potenciál je tam nejméně desetinásobný. Bohužel mé snahy najít redaktora skončily zatím vždy bez úspěchu a při mé hodinovce se nevyplatí, abych se tím zabýval sám. Kdybyste věděli, co s tím, budu rád za tipy v komentářích.

Výdělky z Adsense poklesly na nějaké desetikoruny měsíčně. To samé výdělky z Ranky.cz za prodej odkazů.

Vybudoval jsem několik vlastních webů, jeden v půjčkovém odvětví (což je funny, protože ještě před 3 roky jsem tento segment zavrhoval), jeden ve spotřební elektronice, jeden rozjíždějící se ve stavebnictví a v běhu jsou přípravy na web o cestování. Tyto aktivity mi aktuálně vynáší kolem 65 000 Kč měsíčně pasivního příjmu, což je řádově více, než kde jsem byl před třemi roky. Změna strategie se tedy jednoznačně vyplatila.

Problémy se zdravím

Většinu času jsem strávil řešením problémů se zdravím (takové divné, nespecifické bolesti horní poloviny těla – hlavně zad, hrudníku, rukou), kvůli nimž jsem téměř rok nemohl pracovat s počítačem – což je u člověka, který nic jiného defacto neumí, docela zásadní životní problém.

Oběhal jsem asi desítku doktorů, podstoupil spoustu vyšetření a výsledkem je, že jsem kompletně zdravý. Logickým závěrem tedy byly psychosomatické příčiny, tak jsem se nechal poslat na psychiatrii a od srpna minulého roku jsem na antidepresivech. (považuji za velkou výhodu, že tento blog píši anonymně, neboť mi to umožňuje být velmi otevřený prakticky ve všem, včetně témat, která mají u mnohých nepoučených lidí určité stigma)

Po pracovní stránce to bylo asi to nejlepší, co mě kdy potkalo. Bolesti sice částečně zůstaly, ale přestal jsem se jimi trápit a začal jsem hledat východiska. Od srpna 2015 jsem tak zažil 15 měsíců kontinuální koncentrace na práci, což se mi nikdy předtím ani zdaleka nepovedlo (měl jsem krátká období velké kreativity střídané dlouhými obdobími nudy a šedi).

Změna práce a podnikání

Každopádně mě tyto problémy donutily totálně překopat svůj přístup k práci a podnikání. Zatímco dříve jsem neměl problém pracovat klidně i 12 hodin denně a neuznával víkendy, teď jsem to musel radikálně změnit.

Začal jsem více pečovat o své zdraví. Začal jsem pravidelně cvičit. Úplně jsem přestal pracovat o víkendech. Ve všední dny jsem omezil pobyt u počítače na 4 až 6 hodin denně.

Kdyby mi před pár lety někdo tohle řekl, odpovím, že to není možné. Přeci když budu pracovat třetinu času, tak vydělám třetinu peněz a chcípnu hlady!

Realita nemůže být od pravdy dále. Pravdou je, že jsem nikdy z práce a podnikání nevydělával soustavně více peněz než posledních 12 měsíců. Logickou reakcí na omezení nabídky totiž bylo zdražení. Za minulý rok jsem zvyšoval cenu svých služeb asi čtyřikrát. Bez milosti jsem říznul všechny staré historické klienty, kteří u mě byli zvyklí na práci za pár stovek za hodinu, a zaměřil se jen na maximalizaci výnosu z hodiny strávené prací a minimalizací potíží (a potížistů).

Pokud to někoho zajímá (a doufám, že to bude působit jako motivace, ne jako vychloubání), tak se mi aktuálně daří účtovat 10-15 tisíc Kč za manday (jako PHP vývojář, hehe, byť trochu říznutý business consultingem – to pro případ, až někde uslyšíte, že PHPko je nejnižší formou programování a nedá se tím uživit). I tak mám vyprodanou kapacitu na 2 měsíce dopředu.

Úplně jsem přestal brát časově senzitivní zakázky, abych omezil zbytečný stres ve svém životě. Klient, který všechno potřebuje honem honem, to obvykle není chvilková výjimka – to je vlastnost člověka. Zjistil jsem, že pokud takovou zakázku vezmu (a zvládnu), nebude si klient příště vše připravovat a plánovat s dostatečným časovým předstihem.

Naopak. Přijde s ještě nezvládnutelnějším termínem. Krátkodobě sice může člověk cítit uspokojení z takové zakázky („zase jsem se překonal“), dlouhodobě to ale odnáší zdraví.

Programování pro klienty se věnuji 2 dny v týdnu. Na další 2 dny v týdnu jsem si nalezl práci u jedné startupové finanční firmy, kde vytvářím rozhodovací matematické modely. Konečně se tedy věnuji tomu, co jsem před nedávnem úspěšně dostudoval.

Středu jsem si pak pro sebe pojmenoval jako „malý víkend“ a věnuji se v ní primárně růstu a rozvoji svých vlastních projektů, přemýšlení a plánování nových věcí.

Nové cíle

Všechny své cíle, které jsem si vytkl při zakládání tohoto blogu, jsem úspěšně naplnil (byť návštěvnost za dobu chátrání webu výrazně poklesla). Je proto na čase posunout se někam dál.

Je listopad 2016 a já rozmýšlím restart blogu i své životní cesty.

Mým ultimátním cílem je získat 25 000 000 Kč čistého jmění (více o čistém jmění se dozvíte v mém článku Kdo je bohatý?). K tomu mám ještě hodně daleko (v nejlepším případě tak 10-15 let usilovné práce, skromného života a masivních reinvestic vydělaných peněz). Člověk s takovýmto jměním nemusí defacto pracovat (ale samozřejmě může) a při troše štěstí a finanční sebekázně může do konce svých dnů žít jen z výnosů a majetek odkázat svým dětem.

Mým střednědobým cílem je získat pasivní příjem ve výši 100 000 Kč měsíčně, ideálně tak, aby z každého ze 3 největších zdrojů pasivního příjmu plynulo alespoň 20 000 Kč měsíčně. (Pokud přemýšlíte, proč zrovna tato částka, tak dvacet tisíc jsou aktuální životní náklady mé rodiny.) Smysl je v tom získat takovou stabilní trojnožku – tedy být zajištěný i pro případ, kdy 2 ze 3 těchto zdrojů vypadne a zároveň se (znovu) dostanu do situace, kdy nebudu schopen dlouhodobě pracovat.

Rád bych si sáhl na 1000 followerů na svém Twitterovém účtu.

Rád bych byl citován (nebo publikován) alespoň na 2 velkých portálech (Finance, Patria, Roklen, iHned apod.) zabývajících se financemi nebo investováním.

Rád bych publikoval alespoň jeden zajímavý a hodnotný článek do měsíce.

Nová vize

Oproti původnímu zaměření blogu na výhradně internetové investice bych jej proto rád posunul i na pole tradičnějších investičních produktů a příležitostí. Díky tomu, že žijeme s manželkou velmi skromně, tak máme každý měsíc poměrně slušnou částku, kterou je nutné někam investovat. To generuje vcelku bohaté množství zkušeností a informací, které by se mohly hodit dalším lidem a o které se rád podělím.

Rád bych tedy začal pomáhat a radit lidem v oblasti financí šetřit peníze a investovat rozumněji.

To není ani tak cíl jako spíš vize. Myslím (trochu neskromně), že v oblasti financi a finanční gramotnosti jsem nadprůměrně informovaný. Mám široký přehled na poli finančních produktů a mí známí a přátelé si za mnou chodí o radu.

Neberu si moc servítky, velkou část dnešních finančních institucí považuji za předražené vyžírky a zbytečné middle-many, které je potřeba ideálně obejít, a tak s nadějí koukám na inovace ze sektoru FinTech (propojení financí a technologií – sem patří P2P lending, equity crowdfunding, TransferWise a další).

Současný provizní model finančních a investičních poradců považuji za mor a zkázu, tímto směrem tedy rozhodně jít nechci. Rád bych byl opravdu užitečný, ne jen pouhý překupník, který více času stráví studiem prodejních dovedností než studiem finančních produktů jako takových.

Rád bych nalezl fungující model, v němž bych mohl lidem radit a pomáhat ušetřit peníze při investování a zároveň na tom i rozumně vydělal. Zatím nevím jak a kdy (a jestli) se to dá realizovat – proto je to spíš vize, než cíl.

A výchozí platformou pro tuto vizi by se mi měl stát tento blog. Z došlých reakcí vidím, že čtenáře témata jako dividendové akcie a alternativní investice zajímají. Vynasnažím se proto stavět na těchto základech a posunout tento blog zase o kus dál.

 1. Adam Ban napsal:

  No tak na tento update som velmi dlho cakal (a viem, ze nie sam). Bol si jeden z par ludi v CR a SR, ktori ma motivovali k spusteniu vlastneho online biznisu, takze som len rad, ze zasa pokracujes a dari sa ti. Vela stastia (a zdravia)! – Adam
  Můj nejnovější článek: Jedenásty mesiac: Opäť hore a Vianoce sa blížia

 2. Mila napsal:

  Zdravím, držím ti palce v dosažení cílů a přeji mnoho zábavy při jejich naplňování.
  Rád pohovořím i o své cestě. Pro mne by překročení 10tis mday v současné době bylo zdrojem velké radosti. Je to velký úspěch. Též tvůj pasivní příjem je je pro mnoho lidí jako z říše snů.
  Často teď přemýšlím zda se dá vůbec mluvil o investici pokud je roi pod 12%..?

  • Inwebstor napsal:

   Vždy záleží na rizikovosti. 12 procent může být báječný výnos, pokud je riziko nízké nebo strašně špatný výnos, pokud je riziko vysoké. V dnešní době, kdy jakékoliv garantované produkty nesou 1-2 procento (stavební spoření je na tom asi nejlépe), je cokoliv nad 5 procent docela zajímavé.

 3. Dejf napsal:

  To jsi mne tedy hodně překvapil, že se chystáš na obnovu blogu. Předpokládám, že ty zdravotní problémy se objevily právě někdy v době, kdy to tady celé utichlo. Změna pracovního režimu vypadá nadějně. Člověk se stejně nedokáže dlouhodobě focusovat na danou věc déle jak 8 hodin denně a víkendové odpočinky jsou nesmírně důležité. Někde člověk musí nabrat energii. Moc se těším na články, a to nejen vztahující se k webům, ale obecně i k investicím.
  Můj nejnovější článek: Chraňte svůj zrak před škodlivými vlivy, zaslouží si to

 4. Záhradkár napsal:

  Nie som prvý ajťák, ktorý od PC ušiel k záhradníčeniu a pestovaniu plodín. Nie síce ako zamestnanie, ale je to môj veľký koníček. Rozhodol som sa investovať do kúpy malej záhrady radšej ako do fitnesscenra každý týždeň dvakrát, rozhodol som sa hýbať na čerstvom vzduchu pri užitočnej práci, než cvičiť doma len tak. Ale pozor, nejde o nijakú drinu, je to prírodná záhrada. V lete som tam každý deň popoludní a celé víkendy, vo zvyšku času som nútený, presne ako ty, pracovať intenzívnejšie, teda rovnaké peniaze za menej práce 😉
  Budúci rok spravím terasu a už budem pracovať v záhrade 😉 Internet tam je a notebookov mám dosť 😉
  Můj nejnovější článek: Vŕby začiatkom leta a na jeseň

 5. Cuprumov napsal:

  Mám ohromnou radost, že pokračuješ a vlastně moc dobře chápu tvé pocity a kroky, které tě vedly ke změně! Tam kde jsi dnes – bych moc rád jednou byl sám. V podstatě by mi stačila polovina té cesty. 🙂
  Krůček po krůčku. Budu tě sledovat. Určitě piš! A hodně štěstí!

 6. Kermit napsal:

  Hele těch 20.000 nákladů fakt nechápu, mi se ve dvou nikdy nevlezeme pod 35k

  • Cuprumov napsal:

   Haha, já studuju a víceméně můj měsíční náklad je 4-5K 😀
   Můj nejnovější článek: PÁTEČNÍ FILM: TED Talks

  • Inwebstor napsal:

   Vidím do rodinných rozpočtů asi desítky lidí a musím říct, že tahle částka je silně individuální. Proto je třeba přizpůsobit vše vždy své situaci. Žádný univerzální návod nebo jedna částka, která by platila pro všechny, neexistují.

 7. Ales napsal:

  Super ze ses vratil!!! Budu Te sledovat a inspirovat se od Tebe , drzim palce!

 8. Diginomad napsal:

  Vítej zpět! Čím dál víc vidím, jak obvyklá poučka o tvrdé práci je největší lež v podnikání – základem je najít si zavčasu lidi a delegovat, jinak člověk vyhoří nebo se zdravotně sesype. Vidím to všude kolem sebe, lidi okolo 30-35 a kolikrát lítají od doktora k doktorovi… Pokud člověk nechce delegovat, je třeba nemilosrdně držet maximální hodinovku, průběžně zdražovat (jak roste skill) a nebrat víc jak cca 30 hodin týdně (plus něco na administrativu).

  Docela mě zajímá strategie investování. Zejména s ohledem nemožnosti rychle vybrat prachy z většiny investic. Intervence ČNB vůči Euru, zavedení registru účtů všech občanů a evidence nákupů zlata v ČR a obecný stav nekrytých peněz a nafukování měny ze strany MMF jsou časovaná bomba. Na akciích a hypotékách roste další bublina, u investic do spoření v bankách, nemovitostí či do kovů reálně hrozí zestátnění v případě další krize – stačí vzpomenout na Kypr.
  Můj nejnovější článek: Říjen 2016

 9. Peter napsal:

  Tento blog bol pre mna velmi inspirativny ked som zacinal. Tesim sa na dalsie prispevky a prajem vela zdravia.
  PK

 10. Attila napsal:

  Ahoj,
  mám obrovskou radost, že jsi zpět. Popravdě, už jsem si tě smazal z RSS čtečky. 🙂

  Já mám cíl se se svým affil webem dostat na 10t/měsíčně. Vím, že mě čeká dlouhá cesta, ale myslím, že jsem na dobré cestě.

 11. Adam napsal:

  Díky! Inspirativní! Mám stejný cíle, ale už notnou chvíli přešlapuju na místě.
  Můj nejnovější článek: Nakupování a smlouvání v JV Asii

 12. Majco napsal:

  Vitaj spat! Tesim sa na nove inspirujuce clanky. Zaujimave bude sledovat prehlad prijmov po 3 rokoch a po zmene strategie. Good Luck

 13. Leňule napsal:

  Držím palce a těším se na vydání nového článku. Ehm, už máme únor. :)))
  Můj nejnovější článek: Jak správně vybrat cestovní pojištění?

 14. TomL napsal:

  Zdravím, je v plánu nějaký aktuální článek?

 15. Proka napsal:

  Popravdě, mám dost podobnou vizi jako ty. Zatím ale pracuju 12h denně a na své zdraví ještě moc nedbám 😀 Třeba to časem přijde a taky přijdu na to, že to všechno není jenom o penězích. Přeju hodně štěstí!

 16. Wolferine napsal:

  Pekne shrnuti, bude nejake porkacovani jak se dari dale?

 17. David napsal:

  Upřímně, narazil jsem na tvůj blog kvůli linkbuildingu ale nedalo mi to a přečetl jsem celej článek, opravdu super motivace a inspirace do dalších dílčích kroků:-) Pročtu i další články, jsi velmi zajímavej člověk.

 18. Fotograf napsal:

  Super, prijdu sem po třech letech a ‚hned‘ novej článek. Sice už skoro rok starej, ale to neva.
  Good luck se zdravím a já si zas na chvilku odskočím.

 19. Zylox napsal:

  Ahoj, nějak se to tu nehýbe, pořád čekám že se tu objeví další článek, nebo aspoň nějaká nová informace od inwebstora a ono nic. Jinak držím palce a doufám, že inwebstor slušně vydělává a je zdráv.
  Můj nejnovější článek: Zonky spustilo sekundární trh

 20. Zylox napsal:

  Ahoj, když jsem nějak před rokem viděl teto článek, tak jsem měl radost, že jsi zpět. Bohužel musím konstatovat, že je to už rok a žádný nový článek tu nevidím.

  Jinak hlavně přeji hlavně zdraví a spokojenost, peníze nejsou až tak podstatné, když máš první 2 věci.
  Můj nejnovější článek: Jaká je nejlepší investice?

 21. Lena napsal:

  Ahoj, super stranky. Diky za inspiraci, snazim se ted delat na webu o bylinkach, je na teto adrese https://bylinky.online a jsem zvedava, jestli nejen nekomu pomuzou, ale taky neco vydelaj.

 22. Marian napsal:

  Človeče prajem ti pevné zdravie a čo sa týka podnikania, vrele doporučujem časť úloh outsourcovať.
  Opakujúce úlohy môžeš outsourcovať na šikovných študentov ktorí budú radi že si zarobia peniaze a budú mať skúsenosti s online svetom.
  Týmto spôsobom som dokázal ušetriť hromadu času a nevyhorieť.
  Můj nejnovější článek: EliteCurrenSea.com vyhral ocenenie najlepší obchodný analytik roka 2017

 23. Ahoj, napíš prosím ťa ešte nejaký nový blog post, som zvedavý ako pokračuješ.

 24. Juri napsal:

  Díky za velice hodnotný článek 🙂 Je super mít své vize a sny přeji dně úspěchu, aby se ti splnili. 🙂

 25. Radim napsal:

  Bude pokracovani? Dalsi “Tri roky pote”? 🙂

Pravidla moštárny
Odkazy z tohoto blogu jsou DOFOLLOW - pro zveřejnění komentáře je však potřeba dodržovat určitá pravidla slušnosti.

 1. Podepište se skutečným jménem nebo nickem. Chcete-li zpětný odkaz na klíčové slovo, použijte syntaxi Jméno@Klíčové slovo
 2. Vyhněte se krátkým, jednoslovným komentářům a komentářům bez informační hodnoty ("První!", "Skvělý článek") Abyste si zpětný odkaz zasloužili, přispějte na oplátku něčím, co bude pro čtenáře tohoto blogu zajímavé.
 3. Neodkazujte na nevhodné stránky
 4. Nevkládajte affiliate odkazy. Smyslem odkazů je ostatním čtenářům ukázat kdo jste a co děláte, ne propagovat cizí webové stránky.

Přidat odkaz na článek z mého blogu