22

Shrnutí roku 2013

Omlouvám se všem pravidelným čtenářům tohoto blogu za delší pauzu. Děkuji, že sem stále chodí tolik lidí, přestože se tu již 8 měsíců neobjevil žádný článek. Cítím povinnost napsat aspoň pár slov závěrem roku 2013 jako takový bilanční článek za končícím rokem. Píši tak trochu bez ladu a skladu o všem důležitém, co se za posledních 8 měsíců událo – snad si z toho někdo něco odnese.

Experimenty s affiliate (více zde a zde)

Tyhle mé experimenty nakonec dopadly jako solidní neúspěch, ale aspoň jsem si vyzkoušel tunu různých optimalizačních technik a získal snad i nějaké poučení. Krátké shrnutí: propagoval jsem několik infoproduktů, s nimiž se na jaře minulého roku roztrhl pytel.

Email Academy – získané 2 konverze x 2500 Kč. Vyplacena pouze jedna, druhá zamítnuta. Podobná zkušenost u účtu klienta, jemuž monetizuji web – ze 4 konverzí schváleny 3. Celkem jsem investoval 1987,62 Kč, takže nakonec mírný zisk.

Mistrovství svádění – celkem jsem za propagaci utratil 1197,90 Kč, nezískaná žádná konverze.

Hubnutí hrou – celkem jsem za propagaci utratil 5017,10 Kč. Získal jsem 1009 konverzí prvního stupně a 1 konverzi prodejní (x 1500 Kč). Provize je již bohužel včetně DPH, takže čistá provize je pouze 1239,60 Kč. Celkový provar necelé 4000 Kč a tudíž fiasko celého experimentu.

Jinak ovšem metrikami, které jsem mohl ovlivnit na mé straně, to byl celkem úspěch. Cenu za konverzi se mi podařilo zoptimalizovat (pomocí A/B testování a cyklováním různých variant reklam) až na 5 Kč, takže pro breakeven by mi bohatě stačil prodejní konverzní poměr na úrovni 0,3 %. Bohužel pro mě byl jen třetinový. Vytěžil jsem z celé akce i pár emailů, ale nemám bohužel žádné další příbuzné produkty, takže ani tuhle větev jsem nevymyslel, jak rozumně zmonetizovat.

Poučení z celého experimentu:

 • jsou věci, které ovlivníte, klíčový je ale silný partner, který umí prodávat. Pokud na vás někdo působí hned z videa jako ťunťa, tak to s prodejním skillem nebude nijak žhavé. V tomto jsem měl tedy dát více na první dojem.
 • Celý koncept informarketingu, tak jak ho pojali svérázně někteří Češi, se mi vlastně příčí. Zatímco v zahraničí to celkem uspokojivě funguje a můžete sehnat různé velmi kvalitní hard-skill kurzy (jak se naučit kreslit, jak vycvičit psa aby poslouchal, jak přivést partnerku k orgasmu … v zásadě cokoli), tady je to celkem tragédie. Všechno je to zaměřeno na soft-skills s obtížně měřitelnými výsledky („musíte tomu věřit, aby to fungovalo“) a celé to tak nějak připomíná mix pouťových atrakcí a telemarketingu.
 • Ani nárazové akce typu – teď budeme 3 týdny sbírat konverze, pak to zobchodujeme – mi vlastně nevyhovují. Díky tomuto experimentu jsem si uvědomil, že mi mnohem více vyhovuje dlouhodobé budování pozic, stabilní návštěvnost a stabilní pomalu rostoucí proud provizí.

WordPressové šablony

V tomto duchu také buduji svůj projekt premiovesablony.cz, jehož výsledky hodnotím mnohem uspokojivěji. Návštěvnost stabilně roste a v průměru jednou za měsíc se objeví nějaká ta provize – přesné statistiky jsem zatím bohužel nestihl udělat.

Aktuálně je tam 79 článků (tedy nějaký 25-26 hodin mé práce), takže tímto tempem by trvalo asi pět let, než by se mi vrátila má vstupní investice v podobě vloženého času. Ale pro začátek to není špatný.

V létě jsem ještě začal tvořit anglického brášku – trošku jinak pojatého – epicwpthemes.com – má to v prvé fázi fungovat jako obrázkový katalog všech dobrých šablon. V druhé fázi však třeba to rozšířit i o nějaký obsah / recenze v angličtině.

K tomu jsem se již zatím pro další vytížení nedostal: ze zkušenosti však vím, že weby netlejí. Weby zrají jako víno. Lepší je spustit mizernou verzi, která se bude jen tak zbůhdarma indexovat a nabírat pomalinku na síle, a pak se k ní po roce vrátit, než čekat na dokonalý produkt, který možná nikdy nespustíte.

Vlastní projekt

Přes prázdniny jsem se pustil do vlastního projektu. Je také v oblasti digitálních produktů, podobně jako výše kritizované produkty – celé jsem to však pojmul úplně jinak (a osobně doufám i lépe). Digitální zboží považuji za velmi zajímavou oblast podnikání, neboť odpadá spousta problémů, které člověk musí řešit ve fyzickém světě, a škálovatelnost je naprosto nesrovnatelná. Projekt zatím vydělal prvních pár tisíc (zatím jej ale nelze považovat za pasivní příjem – aspoň dokud se pořádně nerozjede a nenajmu zákaznickou podporu na řešení problémů). Mám to opět nastaveno na pozvolný pomalý růst, takže asi nějakou dobou potrvá, než z toho budou nějaké výsledky.

Jak píši výše, zjistil jsem, že tento přístup je mi filozoficky mnohem bližší, i když si plně uvědomuji, že je proti všemu, co se dneska obvykle doporučuje v oblasti startupů.

Dostal jsem dokonce nabídku na odkoupení minoritního podílu – to ale zatím naštěstí nedopadlo. Upřímně nevím, jak bych takový podíl ocenil (téměř bez výdělků to může mít max. hodnotu vložené práce), ani se mi nechce projekt vyčleňovat do speciální firmy (což tedy od r. 2014 bude mnohem jednodušší). Ale i tak mě ta nabídka potěšila a utvrdila mě v tom, že to možná nebyl až tak blbý nápad.

Klientské práce

Jsem blbec. V rozporu se svými vlastními radami jsem udělal chybu, která mě stála (a ještě bude stát) spoustu času a zpozdí tak jiné věci, které jsem měl v plánu – své další vlastní projekty, které mám v hlavě, rozepsaná knížka atd.

Přestože aktuálně nepotřebuji žádné peníze, tak jsem během druhého pololetí akceptoval dvě poptávky na klientské práce. První zakázka byla aspoň perfektní z hlediska průběhu – naprostá volnost v zadání a možnost realizovat vše podle mých nejlepších znalostí – jedinou nevýhodou byla „kamarádská“ cena pro mého známého a dlouhodobého klienta.

Druhý klient je ovšem typický „zákazník z pekla“ – neví, co chce, ale řekne vám, až to uvidí. Nemá jasné zadání, v hlavě převaluje každý detail a přemýšlí o každém pixelu. Rvu si vlasy, že jsem po všech těch letech mohl udělat tak začátečnickou chybu, ignorovat všechny varovné příznaky a akceptovat zakázku za standardní cenu (v důsledku čehož bude má hodinová odměna třetinová proti běžným zakázkám)

Tahle chyba mi sice jednorázově vydělá nějakých 75.000 Kč, které ale v zásadě nepotřebuji (tj. budu muset vymyslet, kam je rozumně investovat) a naopak mi sebrala ohromné množství volného času, které jsem mohl věnovat projektům, které mají v dlouhém období dle mého názoru mnohem větší potenciál.

Ale říkám si – není hloupý ten, kdo dělá chyby. Hloupý je ten, kdo je opakuje. Snad si z toho vezmu nějaké poučení.

Jedno již mám: za půl roku budu končit vysokou školu a hodně tak řeším, co dál. Mám pokračovat v tom, co umím a co dělám, tak dlouho? Nebo začít „kariéru“ ve svém oboru, což ovšem obnáší práci ve velké firmě, dress code, open space a všechny tyhle věci?

(studuji finanční trhy, investice apod. – tedy obor, kde člověk nemůže bez předchozí několikaleté praxe jako zaměstnanec ani začít podnikat, kvůli regulacím)

Tato zkušenost mi každopádně připomněla, co všechno na té současné práci pro klienty (tj. dle zadání někoho cizího) nenávidím a že tato cesta nemá u mě budoucnost.

Peer-to-peer lending a kniha

V červenci jsem začal psát knihu o P2P lendingu. Aktuálně má 8800 slov a 43 obrázků, kvůli problémům s časem, které jsem si způsobil svým špatným rozhodnutím, se však práce na ní nepohnuly.

Investice do P2P půjček však fungují i tehdy, kdy já ne, a vynáší mi aktuálně nějakých 700 Kč měsíčně příjmu z úroků.

Equity Crowdfunging

Ledy se konečně pohnuly a SEC konečně letos vydala první sadu prováděcích předpisů k JOBS Act, který po více než 80 letech legalizuje investování do startupů i pro drobné investory (kterým jsem i já) – více jsem o tématu crowdfundingu psal zde. Osobně to považuji za hodně zajímavou investiční příležitost pro příštích několik let a šetřím si tak peníze stranou, abych mohl být při tom.

Ostatní investice – pasivní příjem

Příjmy z ostatních zdrojů, které jsou součástí mých (již 8 měsíců nezveřejněných) reportů zůstávají na stabilní úrovni kolem 4-5 tisíc Kč. Líbí se mi, že systémy jako Adsense nebo Ranky fungují jako vedlejší zdroj příjmů i v době, kdy nemám vůbec čas se jim věnovat.

Backlinksgenius

Systém na prodej odkazů Backlinksgenius přestal vyplácet odměny. Naposledy jsem dostal peníze v září na základě žádosti o výplatu z května. Od té doby nic a žádosti o výplatu se mi kumulují. Výdělek ze systému poklesl, takže mi nedluží moc (asi 4.000 Kč), ale i tak před tímto systémem varuji – dle postupně snižující se frekvence výplat soudím, že firma je ve finančních potížích. Je možné, že někdo z majitelů podcenil význam oddělení cizích a vlastních peněz jako součást risk managementu a provoz je tak financován z jedné velké hromady. Kam tento přístup vede, o tom psali už jiní.

Výše uvedené jsou pochopitelně pouze mé domněnky. Problémy s nevyplácením jsou však skutečné.

Pokud by někdo uvažoval o insolvenčním návrhu, dejte vědět. Docela sranda je, že případná insolvence by se s ohledem na provozovatele, řídila britskými zákony. Nevím, jestli si páni majitelé uvědomují, že tímto si koledují o docela solidní průšvih osobního rázu – britské soudnictví funguje úplně na jiných principech, než známe tady, a péče řádného hospodáře tam není jen prázdnou frází. Samozřejmě, na druhou stranu, kde není žalobce, není ani soudce…

Jde to

Během roku jsem potkal několik lidí, kteří mě přesvědčili o tom, že to jde – že můj cíl v podobě 20000 Kč měsíčně pasivního příjmu je reálný a splnitelný. Potkal jsem člověka, který žije jen z affiliate provizí.

Do podobného stavu jsem uvedl i jednoho svého kamaráda, kterému jsem poradil pár fíglů na monetizaci jeho webu. V zásadě velmi jednoduchá idea: poradit BFU s výběrem elektroniky. Žádné sáhodlouhé seznamy funkcí a parametrů. Žádné seznamy dvaceti různých možností. Zcela jednoduše: máte dceru v teen letech a rozpočet 15.000 Kč – doporučuji tyto dva produkty. První je lepší, když XXX, druhý pokud YYY.

Naprosto jednoduchý koncept, 1 článek měsíčně. I přesto se mu po změnách, které jsem mu poradil, daří stabilně vydělávat na provizích 10-20 tisíc Kč měsíčně a má z toho celkem solidní vedlejší příjem k běžnému zaměstnání.

Musím říct, že až trochu žárlím, že je to tak jednoduché (a že mě se nic takového zatím nepodařilo) – ne že bych nedokázal vydělat 20 kkč za měsíc, nedokáži je ale vydělat zdroji, které považuji za pasivní příjem … Každopádně i tento příklad mě utvrdil v mém novém směřování, že je třeba najít jednu dvě věci, které fungují, a ty pořádně rozvíjet – ne kupovat desítky malých webů a tříštit mezi ně pozornost. Ne že by ta druhá strategie nemohla fungovat, jen říkám, že jsem postupem času zjistil, že mi nefunguje.

Dividendové akcie, spekulace, dlouhodobé investice

Letos jsem obdržel svou první dividendu (něco přes 100 Kč díky svým 3 akciím ČEZU), celková bilance tohoto pokusu je ale zatím záporná 🙂 Každopádně v dalších dividendových nákupech jsem zatím nepokračoval, školné a další výdaje mi nedovolily ulít tímto směrem další peníze. Podle mého finančního plánu to ale vypadá, že letos bych měl mít k těmto účelům volných peněz více, takže se třeba dostanu i k portfoliu srovnatelnému s tím Dragovým.

Naopak jsem začal budovat další část svého individuálního penzijního pilíře a ulil něco přes 20.000 Kč do indexových fondů (ETF) – konkrétně investuji do S&P 500 a německého DAXu, s rostoucími dostupnými prostředky přidám i nějakou exotiku. Dvacet tisíc není zatím mnoho, ale někde se začít musí.

Další volné peníze jsem pak investoval do krátkodobých spekulací: 5 000 Kč do CETV po „velkém pádu“ na základě přesvědčení, že jen samotná Nova má pro místní oligarchy větší hodnotu, než tehdejší tržní kapitalizace firmy. Průměrná nákupka 57 Kč.

Dále 10 000 Kč @295 Kč/kus do Telefonica O2 na základě přesvědčení, že výkupní cena při povinné nabídce převzetí bude vyšší, než se aktuálně píše v tisku.

Co jsem to tak počítal, tak PPF nashromáždila na celou transakci sumu (equita+dluh), která jim umožní nabídnout až 315-335 Kč / kus, přičemž downside risk je omezen zákonem na nějakých 296 Kč (i když i to mi přijde, že Patria blbě spočetla, protože podle zákona se do povinné ceny zahrnují i podmíněné platby, což oni neudělali – ale zase si říkám, že to jsou profíci a že takovou botu by snad neudělali :-))

V zásadě je O2 dividendová akcie, ale dividenda už letos asi nebude, proto jsem ji nezařadil výše.

Mám samozřejmě i nevyužité příležitosti:

Jako asi všichni ostatní bitcoin, od něhož jsem tehdy plánoval nakoupit za 10000 Kč na úrovni kolem 150-200 USD – bohužel ověřovací proces vyžadující několikero dokladů a potvrzení mě odradil (pravda, jsem trochu paraniodní, nerad dávám scan své občanky) — a to se vůbec nebavím o variantě založit si na některé z burz (MtGox, Bitstamp) účet na firmu, to je prakticky nereálné. Čili tohle mě až tak nemrzí.

Druhou nevyužitou příležitostí je Blackberry (BBRY), která ovšem stihla zkorigovat, než jsem dal dohromady nějaký rozumný obnos peněz (americké akcie se nevyplatí kupovat za míň než 20.000 Kč). Kdysi slavná firma, která je nyní ve velkých potížích, se celý listopad a půlku prosince obchodovala za cenu nižší než je likvidační hodnota jejích fyzických aktiv (tj. bez nehmotných aktiv a goodwillu).

Prostě naprostý nonsense, podobně jako před časem Nokia. Silná značka s jasným cílením na konkétní skupinu zákazníků, u níž má (nebo aspoň měla) dlouho tradiční postavení, akorát aktuálně velmi mizerně řízená. Proti tomu stojí solidní zásoba cash a ještě lepší dluhová kapacita, takže je dost času na to povyházet všechny dementy, udělat sem tam ještě pár chyb a přesto se z krize vzpamatovat. Jestli ještě maličko zkoriguje, rozhodně ji budu mít v merku.

 

To je tak na závěr asi vše – i když na novoroční předsevzetí mnoho nevěřím (a snažím se dávat si spíš malá předsevzetí v průběhu celého roku), chtěl bych v příštím roce navázat na své pravidelné reporty a posunout tento blog i své výsledky zase o kus dál. Ať se vám daří!

 1. Tomáš napsal:

  S dividendovými akciemi fandím, ale co se týče O2, mám pocit, že se žádné překvapení s s výkupní cenou konat nebude, o dividendě asi ani nemá cenu mluvit. Jinak stále držím akcii Nokia a stále přemýšlím, jak jsem mohl ulítnout a bez znalosti koupit za takovou cenu před pár lety. Pravda, akcie je teď v zisku a počítám, že Nokia ještě poroste a dividendy také budou, ale je to poučení – nepřekračovat svůj okruh kompetencí…
  Velmi mě ale zajímá oblast P2P půjček, přes koho investuješ resp. půjčuješ, není-li to tajemstvím?

  • Inwebstor napsal:

   Přesně z tohoto důvodu si vždy před otevřením pozice napíšu, v jakém momentě hodlám vystoupit (v případě ztráty i v případě zisku), pokud akcii kupuji jen za účelem spekulace.

   Když bude výkupka O2 pod 315 (o čemž pochybuji), tak ji holt neprodám. Nechám se 5-7 let holit jako minoritář, tj. žádné dividendy, stažení z burzy, vyvádění zisku přes úvěry … a pak ji prodám spolu s Kellnerem (málokterý podíl v historii držel déle než těch 5-7 let) za jeho cenu, neboť nový majitel bude mít opět povinnost odkupu. Tohle ale nevidím jako moc pravděpodobný scénář.
   Varianta b) v případě, že se mu podaří sehnat >90 %, je squeeze out, který zase nebude moc pod mojí nákupní cenou…

   Z tohohle pohledu mi přijde pro něj jako ideální varianta nabídnout o maličko víc a zbavit se všech ostatních. Ale na druhou stranu, „nestal jsem se miliardářem tím, že bych vypisoval kvanta šeků“ (Bill Gates, Simpsonovi) 🙂

   • Tom napsal:

    Každopádně budu s O2 dret palce a akcii sledovat. Osobně ti vidím na variantu 2 a je to škoda, na jinak velmi nudné pražské burze to byl dividendový kůň. No, možná se nám na burzu za pár let vrátí.
    Spekulaci s Novou resp CETV si netroufám odhadnout, ale tvoje konstrukce má logiku.
    Držím pěsti a vše nej do nového roku!

 2. Blesk napsal:

  Aj mne sa osvedčila varainta dlhodobého budovania webov, hoci s krátkou pauzou. A čo sa týka zákaziek pre záakzníkov,naozaj sa oplatí vyberať si. Pri infoproduktoch som sa na to rovno vykašlal, nedával som tomu veľkú budúcnosť. A do nového roka držím palec, nech plány vychádzaju 🙂
  Můj nejnovější článek: Gôtovany 2002

 3. Tibi napsal:

  mne sa postupom času tiež overilo že budovať weby z dlhodobého hľadiska je veľmi dobré, pretože parkrát som makal na nejakom webe ako blázon a žiadné výsledky v podobe zisku sa nedostavili tak som to nechal tak a zrazu po pol roku sa web iba tak z ničoho nič začal zobrazovať na dobrých pozíciach a odvtedy prináša pekný zisk úplne bez práce

 4. Pěkně shrnuto, jen mi přijde trošku škoda, jak to nakonec dopadlo. Po tom všem úsilí, které do toho vkládáš. Vidím tam několik věcí, kde by to chtělo trošku poladit a vše by mohlo být jinak. 🙂
  Můj nejnovější článek: Jaký byl rok 2013?

 5. Kvasnička Jan napsal:

  Moc pěkný report a doufám, že tě nakopne k dalšímu psaní článků, jelikož jsou hdoně inspirativní a plné praktických ukázek. Ať se v Novém roce daří mnohem lépe než v tom roce minulém.
  Můj nejnovější článek: Ohlédnutí za rokem 2013 aneb investice do vzdělání je pro mě ta nejlepší cesta

 6. pp napsal:

  Jen pasivní odkazování pro affil podle mne nefunguje: třeba vivantisu jsem poslal skrze JEHO propagační články řádově tisíce lidí a provize jsou tři stovky. Takže takhle ne, v porovnání s cenou za proklik jde o jednotky procent. Podobné řády mi vychází i z jiných projektů (např. levnastavba). IMHO jde tedy o jednostranně výhodné podmínky pro inzerenta.

  Zajímavý je uvedený příklad, který funguje: on tam podle mne bude i obrácený efekt, že na článek s tématikou jeden dva produkty se přes fulltext dostane i dost lidí, kteří přesně o ten produkt mají již zájem a snaží se dohledávat další podrobné informace. Takže je to trochu škubání z druhé strany. A jeden z mála affilů, kteří se mi vracely byl Wedos a ne kvůli nějakému mému webu, ale že jsem jednou nahodil (přiznaný!) affil link do diskuze o hostingu, které jsem se účasnil.

  Třetí takový směr byl pro mne výdělečný affil sportobchodu. Ten jsem odkazoval ze stránek s přidanou hodnotou pro čtenáře ale postupně to upadalo a s přechodem na (mnohem komplikovanější a méně použitelný) CJ váhám, zda vůbec pokračovat.

 7. panZero napsal:

  Cením upřímnost a nadhled. Ať se v novým roce daří a přehoupne se to k sympatickým číslům :).

 8. Díky za report:) Je ale škoda, že svou pozornost tříštíš mezi více projektů, aktivit a investování – zaměření na jednu věc by mohlo mít lepší výsledky, ale chápu, že diverzifikace je diverzifikace:)

  Jinak affiláků s pravidelnými příjmy v řádech desetitisíců je poměrně dost – však jen na posledním affiliate čtvrtku či affiliate konferenci jich bylo dostatek. Přeju hodně štěstí do nového roku.

 9. Tomáš Auer napsal:

  Přečteno celé od začátku do konce, za obnovení blogu bych byl rád. Upřímně můžu říct, že bych taky byl rád tvým kamarádem. 😀 A nechal si tak poradit, jak monetizovat web. Já jsem pro letošní sepsal pouze co chci v roce 2014 udělat.
  Můj nejnovější článek: 25 věcí, které chci udělat v roce 2014

 10. Peter napsal:

  Gratuluji k pěknému shrnutí. Chodím sem často, a taky bych byl rád kdybyses k psaní vrátil. A jak jsi na tom s kupováním webů jako investici?

  • Inwebstor napsal:

   Děkuji za podporu, budu se snažit to tu trochu oživit.

   Momentálně jsem se vrhnul spíš na budování než nakupování webů a dělám takový A/B testing mezi návratností webů, do nichž investuji svůj vlastní čas (práci), a webů, do nichž investuji peníze (tj. práci odvádějí jiní)

 11. Vševed napsal:

  Po dlhej dobe ma tento tvoj clanok fakt potesil 🙂 …tento web som vzdy s radostou navstevoval, no uz som si myslel ze je tomu koniec.

  Kazdopadne ti fandim a tesim sa na tvoju dalsiu cinnost a reporty ako ti to ide s sividendami i s domenami.

  …a este k tym bitcoinom: Mohol si ich proste iba nakupit iba bezne od ludi a nejaku offline penazenku (i ja som to tak robil) a ked stupli tak predat taktiez priamo ludom. Ja totiz nerad mam btc na online penazenkach. Jednak tam prevody (hladvne vybery) trvaju dlho a nikdy nevies kedy im to krachne („niekdo ich vykradne“)… uz raz sa mi stalo ze bola napadnuta a vykradnuta jedna penazenka kde som mal btc. Nastastie som tam mal v tej chvili iba drobne, ale i to nastve.

 12. Bitcoin napsal:

  Velmi by mě zajímalo jak je to s tím P2P lending. Nenapsal by jsi o tom nějaký podrobnější článek ? Ja se zdá, tak je to výhodnou investicí…

 13. No konečně si taky něco napsal, už jsem si říkal co se s Tebou stalo 🙂 velice pěkné shrnutí, respektive všechny články od Tebe jsou pro mě dost naučné, tak piš prosím častěji 🙂

 14. hamil1 napsal:

  Tenhle postřeh se mi opravdu líbí: „weby netlejí. Weby zrají jako víno.“ Naprosto souhlasím.
  Můj nejnovější článek: Příspěvky na statickou stránku

 15. […] minulém článku jsem si stěžoval, že mé poslední experimenty s affiliate nedopadly příliš dobře. Na jednom […]

Pravidla moštárny
Odkazy z tohoto blogu jsou DOFOLLOW - pro zveřejnění komentáře je však potřeba dodržovat určitá pravidla slušnosti.

 1. Podepište se skutečným jménem nebo nickem. Chcete-li zpětný odkaz na klíčové slovo, použijte syntaxi Jméno@Klíčové slovo
 2. Vyhněte se krátkým, jednoslovným komentářům a komentářům bez informační hodnoty ("První!", "Skvělý článek") Abyste si zpětný odkaz zasloužili, přispějte na oplátku něčím, co bude pro čtenáře tohoto blogu zajímavé.
 3. Neodkazujte na nevhodné stránky
 4. Nevkládajte affiliate odkazy. Smyslem odkazů je ostatním čtenářům ukázat kdo jste a co děláte, ne propagovat cizí webové stránky.

Přidat odkaz na článek z mého blogu