20

Přehled příjmů SRPEN 2011

Přehled příjmů

Každý měsíc zde do posledního haléře zveřejním své pasivní příjmy z inwebstic. Chci tu uchovat pro sebe i pro své čtenáře doklad o tom, jak se můj experiment vyvíjí, co se mi daří a co naopak ne.

Navíc – nemůžu psát o pasivním příjmu na webu, radit ostatním co mají dělat, a přitom o skutečných částkách mlžit. To bych byl pěkný pokrytec. Přináším tedy první z řady svých income reportů.

Důležité události v srpnu

Nejdůležitější srpnovou událostí byla asi koupě domény inwebstor.cz a příprava prvních článků – konečně jsem se po několika měsících váhání rozhodl se do tohoto projektu pustit.

Na Flippa.com jsem za 6225 Kč koupil jednu stránku zaměřenou na Austrálii (obor: Nábytek). Bohužel pár dní po převodu byla poznamenána novou podobou sitelinks a její návštěvnost poklesla o 80 % (přestože pozice v AU googlu se nezměnila). Návratnost této konkrétní investice bude tedy o něco delší než mých cílových 12 měsíců (aktuálně to vypadá na 30). V celkovém obraze to však není žádná tragédie – spousta koupených stránek má naopak návratnost mnohem nižší než cílových 12 měsíců – samozřejmě se chci z tohoto konkrétního případu poučit, ale čísla vyhodnocuji globálně.

Po úspěších v minulém měsíci jsem se pořádně opřel do svého experimentu s monetizací expirovaných domén (o něm bude jeden z nejbližších článků) a na všechny domény nasadil Backlinksgenius. Automatizovaný prodej odkazů se tak stal nejdůležitějším zdrojem mých pasivních příjmů. Nejsem z toho nadšen, neboť tento způsob považuji za dlouhodobě neudržitelný, neškálovatelný a celkově vzato trochu „nízký“. na druhou stranu díky takto získanému cashflow budu moci investovat do hodnotnějších webů.

Díky webu, který jsem na Flippa koupil v červenci (obor: Sex/Education) se mi konečně podařilo zapojit do svých zdrojů příjmů i Clickbank – affiliate síť pro digitální produkty. Z toho mám naopak velkou radost, protože CPA považuji za velmi kvalitní zdroj příjmu a dlouhodobě se snažím jeho podíl zvyšovat. Stránka má velmi dobrý a kvalitní traffic. Bohužel kvůli zaměření na adult tématiku (třebaže jde jen o Education) nebylo možné ji monetizovat žádným mně známým PPC systémem (Adsense, Adbrite, Infolinks ani Chitika). Na Clickbanku jsem ovšem našel velmi dobře konvertující ebooku zaměřenou na stejnou tématiku a vypadá to, že se toto úsilí vyplatilo.

Koncem srpna nám zhavaroval firemní server, na němž hostuji rovněž všechny své inwebstice – finanční výsledky jsou tedy poznamenány téměř třídenním výpadkem. I tak jsem ovšem zažil rekordní měsíc:

Moje pasivní příjmy v srpnu

Pasivní příjmy CELKEM: 10 122,27 Kč (+4 518,27)

Moje výdaje celkem: 9 170,88 Kč

 1. Duben napsal:

  To je teď nějaký nový trend, že všichni ukazují výši svého příjmu a strašně moc radí ostatním jak dosáhnout na pasivní příjmy? Viz třema Michalův článek http://www.marketingnainternetu.cz/zprava-o-mesicnim-prijmu-za-srpen-2011.html

  Osobně mě vždycky překvapí jak ti co nejvíc radí jak dosahovat pasivních příjmů nakonec zveřejní příjmy a oni jsou o jeden až dva řády níž, než bych považoval za příjem. U tebe jsem podle „zasvěceného“ vyjadřování v komentářích očekával, že máš vybudovaný pasivní příjem v řádech o jeden až dva vyšší. Při těhle částkách po zdanění, odečtení nákladů na server, domény, čas (protože pasivní příjem je u mnohých jen pojem co se hezky vyjímá v článku, ale pořád na tom pracují) jde vlastně o malé přilepšení. Chápu, že je to při nízkých nákladech dobrá věc, ale moc nerozumím té potřebě začít ostatním radit jak na to, když ty rady vlastně nejsou o co opřít z hlediska výsledků. Podle příjmů jde spíš o náhodné kliknutí, nebo sem tam objednávky než o nějaké cílené směrování, práci s UI, měření konverze a upravování webů na základě zamýšlených cílů.

  Určitě beru jako přínos když se někdo podělí o své chyby a ušetří mi tak čas, obávám se ale, že na současné vlně psaní o tom jak všichni pasivně vydělávají nebude moc skutečných a praktických rad jak na to, nebo podle čeho hodnotit výběrová kritéria pro maximalizaci zisku. Protože kdyby to tak bylo vypadají ty články jinak.

  Každopádně držím palce s blogem a nenech se mých pesimistickým pohledem odradit, vychází zatím jen z informační hodnot co vidím na owww.cz a marketingnainternetu.cz, která je z velká části nulová.
  Můj nejnovější článek: Za orchidejemi do Českého krasu

  • Inwebstor napsal:

   Díky za komentář, odradit se určitě nenechám.

   Ano, je to nový trend, protože před 2 roky to byl nový trend v USA a 2 roky tak zhruba odpovídají průměrnému zpoždění, než populární věci dorazí z USA do ČR. Měl jsem začít dřív … takhle to vypadá, že se po nich trapně opičím – ve skutečnosti vítr vane od http://www.smartpassiveincome.com, nikoli od těchto dvou zmiňovaných blogů.

   Můj web je zaměřený výhradně na pasivní příjem (proto se třeba nehodlám věnovat PlaCla, neboť tam jde o obyčejnou námezdničinu). Mé celkové příjmy z práce i z podnikání jsou vyšší. Ale pokud se řekněme jednomu eshopu věnuji 5-10 hodin měsíčně, nepovažuji to za pasivní příjem. Proto tu nemá co dělat, a proto ani nebude zařazen do mých reportů.

   Na weby, které provozuji v rámci tohoto experimentu, sáhnu maximálně tehdy, když je po nákupu přesunu. Největší časovou položkou je tak evidence výsledků (čísla jsou tak trochu moje obsese) a nově příprava článků na tento blog (což je zase tak trochu moje exhibice)

   Ty příjmy rozhodně nejsou náhodné, ale systematicky budované podle určité strategie, kterou jsem si vytkl cca před rokem. Jsem přesvědčený o tom, že je škálovatelná do mnohem vyšších částek, proto bavit se o aktuální absolutní výši je trošku mimo mísu. Jestli se má hypotéza o škálovatelnosti potvrdí nebo ne, je samozřejmě otázka do budoucna.

   Serverhosting neřeším, protože jde o fixní náklad, který mám ze 180% pokrytý příjmy z prodaného hostingu.

   Měření konverzí, A/B testování, úpravu webů dělám u svých dalších projektů, zejména u eshopů, které provozujeme. Ale o tom psát nechci, protože o tom píše každý.

   Problém s A/B testováním je, že jeho očekávaná návratnost je v rozumných mezích až od určitých obratů.
   Náročnost na přípravu jednoho experimentu, úpravu, vyhodnocení je totiž cca konstantní. Pokud u eshopu s tržbami 250.000 Kč se mi podaří zlepšení o 5 %, má taková práce smysl.

   Dělat něco podobného u webů, které přinášejí 1000 Kč měsíčně je ekonomická marnotratnost. Problém s A/B testováním je také ten, že jen cca 1 z 8 experimentů přinese statisticky významný rozdíl (to prosím neříkám já, neboť já asi nebudu ve Vašich očích důvěryhodný zdroj – http://visualwebsiteoptimizer.com/split-testing-blog/a-b-testing-tips/)

   Dejte mi 3-4 články, než mě zcela odsoudíte, pokud zde ani potom nenajdete nic zajímavého, pak se smířím s tím, že nejste cílovou skupinou.

   Pokud Vám ovšem zde probíraná témata připadají řekněme primitivní a absolutní částky směšně nízké, měl byste být možná na opačné straně barikády – ne jako příjemce informací.

 2. Duben napsal:

  Tak to bude jistě zajímavé sledovat, jak a kdo ještě se svými příjmy ukáže. Třeba to bude podobně zajímavé jako když všichni „velcí bussinessmani“ na WT začali řešit, že přestanou mít AdSense na webu, protože se to pro pár stovek nebo tisíc nevyplatí. Docela hezky to ukázalo, kdo skutečně má na čem rady stavět a kdo ne.

  Pokud se na weby nesáhne jinak než při přesunu, je veliká šance že pasivní příjem bude po změnách algoritmu Google nebo Seznamu pryč, protože web ztratí pozice. Každopádně na další články jsem určitě zvědavý.

  Pokud se neřeší serverhousing nebo webhosting, je to spíš takové využívání volných kapacit, což je určitě přínosné, ale v kontextu „pasivního příjmu“ často zavádějící.

  btw. pokud to nebude vadit preferuju tykání 😉

  Ohledně druhé strany barikády, už jsem o tom uvažoval, ale jednak si pořád nejsem jistý že mám co radit, navíc moje časové možnosti zatím využívám radši tročku jinak. Rady zatím předávám tam kde jsem si opravdu jistý, že mám co předat viz. http://select-sql.com/ nebo http://www.inlineaerobic.cz/
  Můj nejnovější článek: Za orchidejemi do Českého krasu

  • Inwebstor napsal:

   Tykání rád přijímám 🙂

   WT bohužel nestíhám moc sledovat, takže tahle historie mi unikla.

   Rizik monetizace organic trafficu jsem si pochopitelně vědom. Teď mám ale k dispozici tvrdá data z mnoha desítek webů, čímž pádem dokážu toto riziko kvantifikovat a tím i řídit (z pohledu finančního výkonu celého souboru, ne jednotlivých webů).
   Určitě je to jedno z témat na další článek.

   Jinak mi za život prošla rukama data několika stovek webů a musím říct, že obecně se variabilita organic trafficu (hlavně směrem dolů) dost přeceňuje. Je to dáno výběrovým efektem, neboť na fórem vždycky řvou hlavně Ti, kteří „dostali zásah“. Nutno podotknout, že většinou ho dostanou zaslouženě.

   Ad serverhosting: Pokud to považuješ za korektnější metodiku, mohu pro příště do reportů zahrnout implicitní náklady na hosting ve výši 1200 Kč měsíčně. To je cena produktu (VPS pro náročné od Hosting51), jenž bych koupil v případě, že bych neměl vlastní server.

   Samozřejmě ani já si nejsem jistý. Nesnědl jsem šalomounovo lejno – spoustu věcí znám jen teoreticky – ještě větší spoustu se snažím zavést do praxe a metodou pokus-omyl získat přímé zkušenosti. Ale jak jsem dnes četl … „Small steps are better than no steps at all.“ Radši se tu párkrát ztrapním (čímž se zase něco naučím) než když si budu všechno syslit pro sebe.

   I Tvá první reakce mě donutila k přemýšlení: člověk si tak sám pro sebe myslí pomalu kdovíjaký není king a Ty ho pak hned v jednom z prvních komentářů úplně rozcupuješ 🙂 (tím nemyslím nic ve zlém) – takový feedback je taky hodně důležitý a není to tak, že bych chtěl někoho učit nebo poučovat – i já se hodlám učit od čtenářů, kteří vědí víc než já nebo mají na věci jiný pohled.

   • Duben napsal:

    Na to řízení a kalkulace ve vztahu k organic traficu se těším. Já na to nějaké metody mám taky, ale protože o těhle věcech se píše na CZ trhu celkem málo (nebo nevím kde o nich číst) tak si všechno tvořím na základě vlastních dat a úvah. Ono je taky fakt, že málokdo z MFAčkařů řeší podobnou problematiku pořádně.. A ti co ano a mají na to nástroje, tak ti mají stovky až tisíce webů o které se jim z hlediska kontroly a údržby starají automaty a až v případě problému zasahuje člověk.

    K tomu serverhousingu nejde ani tak o metodiku, spíš o to, že spousta „dětí“ a „velkopodnikatelů“ si přečte třeba, že doména stojí 200, vydělá za rok 350, takže to je 150kč zisk, na 100.000 domén je to 1,5 milionu ročně a to je paráda … až na to, že pokud tam není třeba ten server je to 10-50kč měsíčně za hosting a nejednou je to ve ztrátě (nehledě na to, že 100k domén neutáhne jedna mašina) … myslím že přínosné bude psát, moje rozvaha vychází tak a tak … ale pokud bych neměl vlastní server vycházely by čísla asi takto. Tím se krásně ukáže, že to taky není pro každého a pokud ano, tak že najednou jsou ta čísla trochu jinde. Prostě krásně ukázat v čem a jak využíváš svojí konkurenční výhodu (vlastní server) a že i ostatní si musí uvědomit jakou výhodu mají oni a jak ta kalkulace funguje bez ní.

    Jsem rád, že moje reakce měla tenhle efekt. Těší mě když lidi motivuju k přemýšlení, stejně tak mě těší když mě takhle nějakou reakcí nebo názorem motivuje někdo jiný. Člověk by měl přemýšlet, dávat si věci do souvislostí a ne je jen konzumovat jak jsou mu naservírovány. Jako king jsi jinde docela tvářil z toho jsem pak čekal že máš na affilate, ppc a dalších metodách monetizace trafficu 100.000 – 500.000 měsíčně a že se tak budu moct naučit něco nového. A ty přijdeš s článkem jak chceš dosáhnout pasivního příjmu 20.000 Kč … kdyby tam místo Kč byly eura nebo aspoň dolary. Tvoje „king aura“ se ihned v mých očích rozpadla jako domeček z karet, proto to „zklamání“ na začátek.

    btw. jak funguje to „Klíčové slovo“, může být i s mezerami? Třeba pokud si budu chtít odkázat na kurzy bruslení, jde zadat „Duben@Kurzy inline bruslení“ nebo to s mezerami neprojde?
    Můj nejnovější článek: Za orchidejemi do Českého krasu

    • Inwebstor napsal:

     Ano, bude to fungovat i s mezerami. Je to normální KeywordLuv pro WordPress.

     Dělat půl mega na affiliatech, to bych byl v ČR troufám si tvrdit v první desítce (nutno dodat, že vycházím z velmi kusých informací od pár lidí, ten trh tady moc zmapovaný nemám)

     Můj serverhosting je rovněž v pořadí článků 🙂 Zjišťuji, že zveřejnit income report hned jako svůj druhý příspěvek byla z mé strany strategická chyba. Snad se z ní aspoň poučím.

 3. dysm. napsal:

  Popravdě jsem taky čekal trochu jiný čísla (resp. jsem nečekal žádný, páč takový chlubení se je v konečným důsledku proti tobě ;)).

  Každopádně píšeš celkem rozumně. Jsem zvědavý, kde budeš ty a tenhle blog za rok.
  Můj nejnovější článek: Jak jsem běžel Nike Run Prague

  • Inwebstor napsal:

   Děkuji za komentář. Mým cílem určitě není se chlubit. Spíš budu rád, když někoho výhledově inspiruji.
   Jinak tohle určitě neberu jako hlavní příjem, mám příjem z pracovního poměru i z podnikání a tohle defacto nemám zapotřebí. Beru to jako takové vlastní soukromé „sociální pojištění“, protože spoléhat na stát je v dnešní době čiré bláznovství.

   Ale z hlediska přístupu je tohle tak úplně odlišný druh příjmu, že mě to prostě chytlo a zažral jsem se do toho. Třeba tím nadšením nakazím i někoho dalšího.

 4. petr napsal:

  Mno mně nfunguje čtečka RSS sem na tvoje stránky. Tím neříkám, že je chyba nutně u tebe…jinak dobrý, ale jak říkali kluci výše, taky jsem čekal člověka, co má pasivní příjem 200k za měsíc a hodí nám sem nějaký dropty, abychom ho měli tak 20k/ měsíc. Ale díky, každá inspirace je dobrá, pokračuj 🙂

  • Inwebstor napsal:

   Díky za komentář – používám standardní WP export a teď jsem zkoušel i zvalidovat a RSS export by měl být OK (sám ho mám ve své čtečce pro kontrolu) … když napíšeš nějaký error, co to dělá, třeba mi to pomůže to vyřešit.

   Jinak se omlouvám a sypu si popel na hlavu – asi jsem to s tím prerelease hypem trochu přehnal. No nic, jdu makat – je na čase si důvěru a respekt svých čtenářů tvrdě odpracovat.

   • petr napsal:

    Jo už se to rozchodilo…nemám s tím moc zkušeností, takže chyba je spíše u mě…Teď si nejsem jistej, ale nějak jsem pochopil, že tvůj hlavní byznys není v ČR ale jinde, je to tak? V USA? A firmy máš taky založeny venku, anebo tady? Ono to totiž nebude úplně to samé, i když info pro jeden trh se dají aplikovat (někdy) na trh podobný…

    • Inwebstor napsal:

     Firmy mám v ČR a jsou zaměřeny na český trh. (pro úplnost: mám ještě podíl ve dvou britských firmách – jedna zaměřená na celou EU, druhá na Čínu, ale zatím nic moc nepředvedly, takže je ani nepočítám) Můj hlavní business ale na tento web nechci tahat.

     Webovky v rámci mého „passive income experimentu“ mají zaměření asi 30 % (dle trafficu) na ČR a zbytek svět (hlavně USA, Austrálie, UK a – kupodivu – Indie)

     Jedno z mých zásadních zjištění za poslední rok je ten, že pokud umíte aspoň trošku anglicky, je vydělávání $$$ na zahraničních trzích MNOHEM MNOHEM snazší než tady u nás v ČR. Lidi se zbytečně moc bojí „velké konkurence“ … Ale ona tam není jen velká konkurence. Je tam i o několik řádů více lidí, kteří jsou mnohem bohatší.
     RPM – Revenue per mile, tj. výnos z tisíce návštěvníků – je na mých nečeských webech 5násobný proti těm českým.

     V Česku jsou výnosnější pouze dva segmenty: prodej odkazů a prodej textů – rovnovážné tržní ceny za 1 NS textu jsou u nás (když zohledním kvalitu) asi dvojnásobné proti anglicky mluvícímu internetu. Zpětné odkazy jsou u nás taky o dost dražší.

     Ani jedno z toho ale není perspektivní obor pro vybudování pasivního příjmu. Naopak PPC i CPA jsou násobně výnosnější na trzích USA, UK a AU.

 5. LukasP napsal:

  Ahoj,

  libí se mi tvůj styl psaní – stručný, věcný a zábavný. Stejně tak se mi libí téma webu, protože SmartPassiveIncome od Pata též sleduji . Takže ti chci vyjádřit tu pozitivní podporu a rozhodně se nevzdávej.

  Já se většinu svého online byznysu naučil právě od úspěšných „marketérů“ v zahraničí proto mi je toto téma blízké.

  Hodně štěstí
  Můj nejnovější článek: Co je link baiting?

 6. Radek napsal:

  Ahoj,

  mě se naopak líbí, že jsi začal finančním přehledem, alspoň uvidím jak se ti bude nebo nebude dařit dále. Tedy pokud (doufám) vydržíš.

  Potvrzuji, že nejsem spamer. 🙂 moc pěkné, jsem se docela zasmál.

  Doufám, že zas brzo něco napíšeš od 9.9.2011 už uplynulo pár dnů a já tady furt zvědavě nakukuji.

 7. Honza napsal:

  Jsem rád, že jsem zavítal na tenhle blog. Pojem inwebstor jsem už párkrát zahlédl, předpokládám, že chodíme na stejné stránky.
  Je to pro mě další inspirace a pocit, že nejsem zase tak moc naivní, když se o něco podobného také pokouším.
  Sice nemám ještě tolik nastudováno, možná o tom jen nevím, protože studuji vlastně neustále a také nebudu mít takový přehled o číslech.
  Do toho tři děti, takže místo pasivního příjmu mám spoustu aktivních výdajů. Ale když tady pan Duben zavedl jako povinnost vykazovat příjmy, tak je někde vypíšu. 🙂
  Internet mám čím dál raději, jen mě mrzí, že jsem nezačal o pár let dříve, ale optimista by asi řekl lepší někdy než nikdy.
  V práci mi dnes začala běžet výpovědní lhůta a zároveň slavím třicítku, takže je to takový velký milník mého života.
  Budu rád za další články a také přidávám do RSS.

 8. Honza napsal:

  Mohl bys prosím rozvést ten BacklinkGenius a monetizaci expirovaných domén? Nyní si to představuju tak, že koupíš doménu, obnovíš obsah a nasadíš BG. Nebo je to jinak?

 9. Petr napsal:

  A kde je tvuj seznam webů, na kterých vyděláváš přes mlink.. ? Když zveřejňuješ výdělky, měl bys zvěřejenit o na jakých webech to děláš.

 10. pepperos napsal:

  Ahoj.
  Rád bych se dozvěděl něco o výdělku z Backlink Genius. Kolik domén a s jakými ranky tam máš, když vyděláš měsíčně tuto částku?
  Dále jsem slyšel, že mLink, nevyplácí vždy poeníze. Již jsi to zkusil, či pouze akumuluješ peníze na virtuálním účtě u nich?
  Díky za odpovědi.

  • Inwebstor napsal:

   10 domén, 2xPR4, 6xPR3 a zbytek nějaký jedničky a nuly. Nicméně, jak odhalím v zářijovém přehledu příjmů, můj příjem z BLG klesl na nějakých 1800 Kč – přišel jsem o část výdělku za září kvůli nesouladu s TOS a většinu webů jsem po dohodě s provozovatelem musel ze systému odstranit (více za pár dnů v přehledu). Poučení pro příště – je lepší se na nekonvenční nápady raději dopředu zeptat. A to i přesto, že TOS vždy studuji velmi pečlivě, abych se právě takovýmto situacím vyhnul.

   mLink mi od začátku roku vyplatil skoro 10000 Kč, takže ano vyplácí. Kvůli drbům, co kolem nich jsou, žádám o výplatu vždy po dosažení výplatního limitu. Mám dojem, že peníze chodí vždy tak o měsíc později, než by dle jejich vlastních obch. podmínek měly chodit. Ale zas tak detailně to nesleduju, protože peníze z celého „inwebstičního“ experimentu k živobytí nepotřebuji (ze 100% jdou na reinvestice) … Objemem peněz jsou stále lepší než ranky.cz, ale to porušování vlastních podmínek je věc, která jim nedělá dobré jméno a budí oprávněné pochybnosti.

 11. Mirek napsal:

  Zajímavé psaní a určitě se nenech odradit. Tvá cílová částka mi příjde naprosto korektní, člověk si musí umět nastavit dosažitelné milníky. Co se týče webu mám jednu otázku. Jelikož jich máš vícero, jsou nějak propojené? Podporují se vzájemně?

Pravidla moštárny
Odkazy z tohoto blogu jsou DOFOLLOW - pro zveřejnění komentáře je však potřeba dodržovat určitá pravidla slušnosti.

 1. Podepište se skutečným jménem nebo nickem. Chcete-li zpětný odkaz na klíčové slovo, použijte syntaxi Jméno@Klíčové slovo
 2. Vyhněte se krátkým, jednoslovným komentářům a komentářům bez informační hodnoty ("První!", "Skvělý článek") Abyste si zpětný odkaz zasloužili, přispějte na oplátku něčím, co bude pro čtenáře tohoto blogu zajímavé.
 3. Neodkazujte na nevhodné stránky
 4. Nevkládajte affiliate odkazy. Smyslem odkazů je ostatním čtenářům ukázat kdo jste a co děláte, ne propagovat cizí webové stránky.

Přidat odkaz na článek z mého blogu