Moje cíle

Všechny své původní cíle jsem nakonec splnil, je proto na čase posunout se někam dál. Je listopad 2016 a já rozmýšlím restart blogu i své životní cesty.

Mým dlouhodobým cílem je získat 25 000 000 Kč čistého jmění (více o čistém jmění se dozvíte v mém článku Kdo je bohatý?). K tomu mám ještě hodně daleko (v nejlepším případě tak 10 let usilovné práce, skromného života a masivních reinvestic vydělaných peněz). Člověk s takovýmto jměním nemusí defacto pracovat (ale může, když chce) a při troše štěstí a finanční sebekázně může do konce svých dnů žít jen z výnosů.

Mým střednědobým cílem je získat pasivní příjem ve výši 100 000 Kč měsíčně, ideálně tak, aby z každého ze 3 největších zdrojů pasivního příjmu plynulo alespoň 20 000 Kč měsíčně. Dvacet tisíc jsou aktuální životní náklady mé rodiny. Smysl je v tom získat takovou stabilní trojnožku – tedy být zajištěný i pro případ, kdy 2 ze 3 těchto zdrojů vypadne a já se (znovu) dostanu do situace, kdy nebudu schopen dlouhodobě pracovat.

Za pasivní příjem považuji takový příjem, jehož výše není závislá na mém momentálním pracovním nasazení. (Pasivní příjem neznamená příjem bezpracný, to bývá častý a velký omyl! Pro pracovní nasazení však musí platit jeden základní bod a dvě svobody. Bod 1 – pracovní úsilí se promítá v růstu měsíčních příjmů, není tedy nezbytné pro udržení stávající výše. Svoboda 1 – svoboda místa. Svoboda 2 – svoboda času. Jednoduše řečeno, já sám si mohu rozhodnout, kdy a kde se „práci“ budu věnovat. Ne klient. Ne trh. Ne šéf.)

Do pasivního příjmu tedy řadím zejména příjmy z webů (affiliate, Adsense, LeadGen a další automatizované způsoby monetizace), příjmy z peer to peer lendingu, dividendové příjmy, příjmy z prodeje autorských práv (knih, fotografií, ilustrací) apod.

Oproti původnímu zaměření blogu na výhradně internetové investice bych jej proto rád posunul i na pole tradičnějších investičních produktů a příležitostí.

Další cíle:

  • Být tak dobrý ve svém oboru, že mi lidé budou dobrovolně platit sazbu 5000 Kč / hodinu mého času
  • Publikovat alespoň 1 zajímavý a hodnotný článek do měsíce
  • 1000 followerů na Twitteru
  • Být citován (nebo publikován) alespoň na 2 velkých portálech (Finance, Patria, Roklen, iHned apod.)
  • Pomáhat a radit lidem v oblasti financí šetřit peníze a investovat rozumněji

To poslední není ani tak cíl jako spíš vize. Myslím, že jsem velmi dobrý v oblasti financí, finanční gramotnosti. Mám široký přehled na poli finančních produktů a mí známí a přátelé si za mnou chodí o radu. Neberu si moc servítky, velkou část dnešních finančních institucí považuji za předražené vyžírky a tak s nadějí koukám na inovace ze sektoru FinTech (propojení financí a technologií – sem patří P2P lending, equity crowdfunding, TransferWise a další).

Současný provizní model finančních a investičních poradců považuji za mor a zkázu.

Rád bych nalezl fungující model, v němž bych mohl lidem radit a pomáhat ušetřit peníze při investování a zároveň na tom i rozumně vydělal. Zatím nevím jak a kdy – proto je to spíš vize, než cíl.

 

Původní cíle ze srpna 2010 naleznete zde.