22

Master účet u FIO – Jak investovat do dividendových akcií a nestrávit mládí ve frontě

Na začátku investujete peníze, a pak už jen sledujete, jak Vám na účet naskakují dividendy. Ano, dividendové akcie patří bez debat ke zdrojům skutečně pasivního příjmu. I když … v Česku to tak úplně neplatí.

Pokud si nedáte pozor a české dividendové akcie kupujete na svůj vlastní účet u CDCP, musíte si dividendu sami vyzvednout! Obnáší to jednu návštěvu banky, stání ve frontě, občanský průkaz a vyplnění příslušného formuláře. Tedy v případě, že jste fyzická osoba.

Pokud vlastníte dividendové akcie jako právnická osoba, tak je inkaso pravidelné dividendy ještě větší sranda! Musíte si zaslat žádost v písemné podobě, s úředně ověřeným podpisem, výpisem z OR a číslem účtu, kam chcete dividendu vyplatit. Pozn.: Přesný postup výplaty se liší titul od titulu, ale obecně platí toto.

Pokud máte větší dividendové portfolio z českých akcií, jako třeba Drago, může se pohodový pasivní příjem z dividendových akcií proměnit v noční můru (a také se – přepočteno cenou Vašeho času – pěkně prodražit)

Člověku se nechce věřit, že v roce 2014, uprostřed Evropy, může fungovat takový na hlavu postavený předpotopní systém. A to jsou přesně ty momenty, kdy se člověk zastydí, v jak zaostalé zemi to stále žije.

Na druhou stranu je pak snáze pochopitelné, proč se u nás dividendy vyplácejí jen jednou ročně (zatímco v USA bývá pravidlem čtvrtletní vyplácení a v západní Evropě pololetní). A také není divu, že cca 20 % všech dividend zůstane nevyplacených.

Jednoduché řešení – Master účet

Podobná situace se Vám může stát, pokud se rozhodnete otevřít si účet u FIO, který patří k nákladově nejefektivnějším brokerům pro české akcie (jeden obchod s českými akciemi stojí 50 Kč). V základní variantě totiž všechny české akcie kupujete na vlastní účet u CDCP, který si musíte na začátku zřídit v internetovém rozhraní.

FIO však nabízí ještě jednu variantu, které říká MASTER účet. Nákladově i funkčně je to stejný produkt s jediným rozdílem – Master účet funguje jako tzv. „sběrný účet“. Vaše cenné papíry jsou tak evidovány na jednom velkém účtu pod FIO. Výhodou pak je, že dividendy jsou vám připisovány automaticky za mírný poplatek (0,2 % z vyplácené částky – což rozhodně vyjde levněji než stát ve frontě na dividendu v bance)

Na první pohled to může vypadat jako rizikovější varianta – hlavně v případě insolvence FIO. K tomu je třeba poznamenat, že evidence CP na Master účtu se řídí pravidly navazující evidence (§ 92 ZPKT) – Vaše akcie jsou odděleny od aktiv brokera a v případě konkurzu nespadají do konkurzní podstaty.

Sběrné účty jsou naprosto běžným produktem, a pokud investujete do zahraničních akcií, Váš broker je pravděpodobně využívá, aniž byste o tom věděli.

Jde o to, že při otevření obchodního účtu u FIO Vám obvykle o této možnosti neřeknou. Master účet lze samozřejmě založit i kdykoli později, pokud jste ale mezitím nakoupili nějaké české akcie a budete je chtít převést na tento Master účet, je tato transakce zpoplatněna v Centrálním depozitáři částkou cca 300 Kč za titul.

Doporučuji proto požádat o jeho založení hned. Inkaso dividend pak bude probíhat automaticky a ušetříte si spoustu zcela zbytečné administrativy a lítání po bankách.

DISCLAIMER: Autor má otevřený e-broker účet u společnosti FIO. Za publikaci tohoto článku není autor provozovatelem ani třetí stranou finančně ani jinak motivován.

 1. IDP napsal:

  Díky za tip, o kterém jsem se při zakládání účtu u FIO nedozvěděl, těch pár desetin procent za to pohodlí určitě stojí, zvlášť při menším počtu akcií každého titulu.
  Můj nejnovější článek: Až 1000 Kč u mBank

 2. oprokop napsal:

  Já mám broker účet u Patria Direct a tam je vše easy, elektronicky na pár kliků. Provize a poplatky neznám z hlavy, ale nebudou o moc vyšší než u toho FIO popisovaného. Je tu dneska dost možností jak si to zjenodušit. Kdo chodí pro dividendy stát fronty do banky je podle mě blázen v dnešní době 🙂

 3. Otakar napsal:

  Čím dál častěji se setkávám se jevem, že co kdysi bylo řešeno zákazy, dnes je řešeno „pomocí“ komplikací, které uživateli stěžují život. Díky za tip, mám u FIO účet a chystal jsem se začít obchodovat s akciemi.
  Můj nejnovější článek: Propojení obýváku a kuchyně – dobrý nápad?

 4. Snorg napsal:

  Taky mám účet u Patrie (Patria Direct) a ačkoliv jsem si dividendy ještě nevybíral, převedli mi je na majtekový účet bez problémů a odtud je můžu normálně vybrat.

  Btw. trochu offtopic – ve shrutí za rok 2013 jsi psal, že zvažuješ nákup akcií BlackBerry. Jak to dopadlo?

  • Inwebstor napsal:

   Propásl jsem příležitost. Zvažoval jsem to na úrovni 6$, teď už je za 10$ a to už jako tak dobrý deal nevidím (předtím byla ta cena cca 3 týdny úplně mimo realitu)

 5. jirin napsal:

  Ja chodim do banky pro dividendy, o tehle moznosti jsem nevěděl, ale i kdybych vedel, tak prefeeuji radejí mit akcie primo na sebe nez na sbernym účtě. Ty dividendy tam jspu snad pet let a nekdy cekam na nekoho ve meste tak si tam jen odskocim, v tom fakt problěm nevidim .je to na par minut
  Můj nejnovější článek: Pragoffest 2014 – můj první con

 6. Fin napsal:

  U FIO banky mám účet a jsem s ní velice spokojený :-), myslím, že neplatím nic za vedení účtu, jen za kartu, kterou si mám už asi tři měcíce nechat vyměnit :-), a pak mi bude fungovat i v bankomatech ČSOB, nebo tak nějak… Každopádně je to zase jedna z bank která nás nedře z kůže za to že u ní máme peníze 😉 Asi se budu muset poradit s nějakým odborníkem, našel jsem si firmu Fincetrum, snad jsem vybral správně 🙂

  Zdar všem podnikavcům z Fin@Fincetra

  Fin

 7. Libje napsal:

  Dost me udivuje, jak vždy vše nastuduješ až po veškeré obchodní podmínky viz. co se stane při insolvenci FIO. Klobouk dolů.

 8. Snorg napsal:

  Zdravím, jak to vypadá s investováním u isePankur a s chystaným ebookem? Díky za odpověď.

 9. Patrik napsal:

  Nevím co máš přesně za akcie, ale např Fortuna to stejně posílá rovnou a pro PM, ČEZ a KB není problém si zajít, osobně jsem prakticky nikdy nečekal. Je ale fakt že tato „exotika“ je asi zase jen u nás, mám spoustu akcií z celého světa u IB a tam je automaticky posíláno vše rovnou na účet a většinou už i dokonce zdaněné. Tzn 1x za rok si stahnu WEB8, dostane to účetní a daně jsou vyřešeny 🙂 Pokud někoho zajímá pasivní příjem, mohu pomoci : http://www.muj-pasivni-prijem.cz/
  Můj nejnovější článek: Pasivní příjem z placení mobilním telefonem

 10. Pavel napsal:

  Tak nějak marně čekám na nový článek 🙂 jak to jde s investicemi a podnikáním?

 11. Libje napsal:

  Tak rok skoro uplynul, uz by to chtelo prida novej clanek 🙂

 12. vac napsal:

  Osobně jsem s FIO spokojen, zatím jsem v plusu. Teď zlepšili internet banku na jinou úroveň.

 13. Tom napsal:

  Ahoj Inwebstore, netroufám si odhadovat ale… blog definitivně balíš nebo bude nějaký comeback?
  Můj nejnovější článek: Travelers – jak ovlivní krize cenu akcií?

 14. Jiří napsal:

  Ahoj, můžu se zeptat jak to s tebou vypadá? Je za tím odchod z byznysu?

  • Inwebstor napsal:

   Naopak návrat do byznysu. Málo času, zdravotní problémy… vynasnažím se tento blog zase nakopnout a někam posunout.

 15. tomas napsal:

  No a kdyz budu chtit akcie z master uctu prodat, tak me to bude stat 680 korun, i kdyz jich mam malo?

Pravidla moštárny
Odkazy z tohoto blogu jsou DOFOLLOW - pro zveřejnění komentáře je však potřeba dodržovat určitá pravidla slušnosti.

 1. Podepište se skutečným jménem nebo nickem. Chcete-li zpětný odkaz na klíčové slovo, použijte syntaxi Jméno@Klíčové slovo
 2. Vyhněte se krátkým, jednoslovným komentářům a komentářům bez informační hodnoty ("První!", "Skvělý článek") Abyste si zpětný odkaz zasloužili, přispějte na oplátku něčím, co bude pro čtenáře tohoto blogu zajímavé.
 3. Neodkazujte na nevhodné stránky
 4. Nevkládajte affiliate odkazy. Smyslem odkazů je ostatním čtenářům ukázat kdo jste a co děláte, ne propagovat cizí webové stránky.

Přidat odkaz na článek z mého blogu