25

Konec nakupování webů?

Nepíše se mi to snadno, ale je to tak a je potřeba si to přiznat naprosto otevřeně. Zlatá éra nákupu webů na otevřeném trhu skončila.

Vnímal jsem určité náznaky a signály již delší čas. Po novoročním bilancování si tím jsem ale zcela jistý.

Prvním důkazem tohoto trendu budiž tragické výsledky Dragových prodejů ziskových webů.

V době, kdy píšu tyto řádky, najdete v nabídce jen 2 předražené šunty a jeden eshop. A to přesto, že Drago pro účast ve druhé akci dramaticky snížil požadavky (do první akce se dostal jen jeden web)

Stejně špatné je to i jinde

Třeba na Webtrhu a bohužel i na mém oblíbeném serveru Flippa.com. Tam už je posledního půl roku téměř nemožné najít nabídku, která by nesmrděla podvodem na sto honů.

A když už se tam objeví slušný web, jeho cena dosáhne v aukci naprosto nehorázných cen (pokud to srovnám s úrovni, která byla běžná ještě třeba před rokem). Výjimkou není ani 25-30 násobek měsíčních zisků v případě Niche webu, který má jediný příjem z Adsense a většinu jeho příchozího trafficu dělá jedno klíčové slovo.

Abyste se k takovéto nabídce vůbec propracovali, musíte prolézt žumpou plnou sra*ek (doslova), takže při započtení časových nákladů na vyhledání takové investice bychom se dostali hluboko do mínusu.

Investiční bublina?

Já sám jsem nový web nekoupil více než rok. Situace na trhu dnes podle mě vykazuje všechny příznaky investiční bubliny.

Když jsem v půlce roku 2010 začínal, vypadalo to úplně jinak. Flippa se teprve rozbíhala, investování do hotových webů generujících pasivní příjem nebylo tak provařené a věnovalo se mu jen pár odvážlivců. V té době se mi podařilo sehnat několik dealů za cenu 6-8násobku měsíčního příjmu.

Pochopitelně jsem i několikrát naletěl, to ale přičítám hlavně své tehdejší nezkušenosti, naivitě a obecné touze věřit, že většina lidí je dobrá a poctivá 🙂

I tak teď zpětně ale lituju, že jsem do toho tehdy nešel agresivněji a neinvestoval více.

Dnes se na otevřeném trhu takovéto dealy už najít nedají

Dvakrát podtrhuji na otevřeném trhu, tj. v aukcích. V privátních prodejích se podle mě pořád dá narazit na dobré nabídky. Primárně proto, že v takovém případě protistranu obvykle znáte a není pak problém zaplatit za web i 25násobek.

Vidím třeba čísla webů vytvořených v roce 2007, o nichž vím, že jsou udělané kvalitně (dělal jsem totiž já sám – omlouvám se za svou neskromnost :-))

Krom prvotního linkbuildingu se na ně od té doby nesáhlo. I přes to má jejich organická návštěvnost dlouhodobě pozitivní trend. Za 25násobek příjmu z Adsense by pořád byly velmi dobrým dealem a bez mrknutí oka bych je koupil.

Analýza problému & trocha teorie

Problém, který sužuje trh s weby, nazývají ekonomové odborným termínem Nepříznivý výběr (anglicky Adverse selection). Jedná se o selhání trhu, které vzniká v důsledku informační asymetrie mezi kupujícími a prodávajícími.

K podobnému jevu dochází například u autobazarů, na trhu s ojetými automobily.

Zásadní problém je v tom, že prodávající o svém webu ví mnohem víc než kupující. Ví, jestli je jeho zisková síla robustní (nezávislá na propadu pozice u jednoho klíčového slova), jestli je web odfláknutý atd.

Kupující je naproti tomu odkázán na kusé informace – na čísla a podklady, které mu pošle prodávající.

Prodávající přitom může některé důležité informace zamlčet nebo čísla zcela zfalšovat. To zvyšuje riziko pro kupujícího a tím pádem snižuje cenu, za kterou je ochoten web koupit (kupující počítá s tím, že v X % případů budou čísla vadná a musí být proto opatrný)

Jenže majitelé skutečně kvalitních webů nemají v takovém prostředí důvod prodávat. Jejich kvalitní web kupující vždy z opatrnosti podcení, protože si nikdy nemůže být 100% jistý jeho kvalitou.

To vede k tomu, že kvalita nabízených webů na trhu klesá. Klesající kvalita znamená ještě vyšší riziko pro kupujícího. Ten je nucen být ve svém ocenění ještě opatrnější…

A tato spirála může pokračovat až do doby, než na trhu zbudou jen nekvalitní sr*čky. Kupující si ponechávají kvalitní ziskové weby a k prodeji je nabídnou jen ve chvíli, kdy se objeví nějaký problém.

Jaké je východisko?

Problém má podle mě hned dvě elegantní řešení, která se podle mě navíc navzájem krásně doplňují.

Řešení číslo 1: Klub pasivních investorů

Prvním řešením je přenést obchodování z veřejných aukcí, z velkého anonymního trhu do malé uzavřené skupiny lidí, kteří se vzájemně znají. Můžeme tomu říkat Klub pasivních investorů 🙂

Přiznám se, že to ještě vůbec nemám rozmyšlené a může se to časem ukázat jako naprostá blbost.

Ale pokud by vás to zajímalo a chtěli byste být při tom, až něco vymyslím, můžete vyplnit tento dotazník.

Je mi jasné, že vlastně dávám dohromady lidi, kteří chtějí – stejně jako já – nakupovat a jsou tak v jistém smyslu mí konkurenti. I tak ale věřím, že to může přinést mnoho pozitivního.

Berte to prosím zcela nezávazně, jak z vaší, tak z mé strany – vaše údaje nikdy neposkytnu nikomu jinému.

Řešení číslo 2: Development

Druhým řešením, které se přímo nabízí, je development. V minulém roce jsem takto vyrobil pár webů (většinou metodou Google Sniper v mé vlastní modifikaci)

S ohledem na mou lenost zahrnoval výrobní proce většinou poměrně velký stupeň outsourcingu, takže je tam velký potenciál pro škálování.

Se začátkem roku 2013 – tak jako asi každý z vás – jsem trochu bilancoval a analyzoval své dosavadní výsledky. A musím říct, že pro mne bylo velkým překvapením zjištění, že výnosová míra mnou vytvořených webů je výrazně vyšší než těch, které jsem koupil!

A to i v případě, kdy do nákladů započítám svůj čas.

Dalším důkazem, že development může být odpovědí na mé problémy, je inwebstor Bronzi.

Nové investiční příležitosti

Vedle toho bych chtěl i rozšířit své pole působnosti na další druhy pasivního příjmu. Mezi jinými například:

S oběma jsem již začal a sbírám první zkušenosti.

Své stávající weby si bezpochyby nechám a nehodlám se jich zbavovat. I kdybych měl s přehřátým trhem a bublinou nakrásně pravdu, může tato situace trvat klidně i několik let. A pokud se potom cena webů rapidně sníží, budu čekat – zkušenější a připravenější než kdy dřív 🙂

 1. Turek napsal:

  Pěkné poohlédnutí. Můj názor je takový, pokud by pro lidi vlastníci weby s pasivním příjmem byly vzory a příklady v tom za větší balík peněz proinvestovaných nějakým směrem, je lepší než nějaký webík s takovým či makovým pasivním příjmem a právě že ten jejich webík bude pákou pro to oné nové mety dosáhnout, tak by možná své weby použivali k odrazení se do vyšších levelů. Jenže tyto cestu už jsou hodně invidualní a každý si zde střeží své know how. Možná to divně popisuji, ale zkusím to shrnout do nějakého článku u sebe na blogu.
  Můj nejnovější článek: Měsíční reporty

 2. JaMi napsal:

  mozna je niekedy aj chyba v kupujucich a ponukaju odkup za max 10x mesacny zarobok a to sa fakt neoplati niekedy predavat obzvlast ked ma web stupajucu tendenciu.
  Co ma vsak zaujalo su dividendove akcie co spominas a tesim sa na clanok o nich kedze o niecom takom tiez uvazujem
  Můj nejnovější článek: Orechová roláda

 3. S tou spirálou naprosto souhlasím. Už dříve jsem psal v tomto článku http://inwebstor.bronzi.cz/kdy-zahodit-web-ktery-mate-pro-pasivni-prijem/ , že příliš nechápu proč by měl někdo prodávat výdělečný web. Jediný rozumný důvod je že potřebuju rychle peníze.

  Rozumněl bych třeba ještě nějaké výměně kdy každý dělá v jiném oboru a pro druhého člověka může mít můj web větší potenciál ale chtěl bych za to adekvátní protikus.

  Důvody proč bych já prodával web je že klesá ziskovost a nemá už další potenciál. Jinak bych byl sám proti sobě.
  Můj nejnovější článek: Jak dělám to SEO? – Analýza klíčových slov

 4. vB napsal:

  Nedávno jsem začal stahovat z veřejných zdrojů nabídky webů k prodeji, viz http://www.wtrh.cz/nabidka/weby. Občas se tam něco hezkého vyskytne, ale vesměs jsou to buď nesmyslné weby, na nesmyslné doméně nebo za nesmyslné ceny. Osobně mi přijde fér 18-24 násobek měsíčního příjmu u webu, který si drží stabilní pozici rok dva a ne 30 násobek měsíčního výdělku u webu, který má půlroční historii. Mimochodem, nechystáš se ve středu na pivko do Kozlovny?
  Můj nejnovější článek: Affiliate program Vykupto.cz končí

 5. Pari napsal:

  Před koupí by vždy měla být na prvním místě otázka, zda ten web mohu někam posunout a výrazně tak zkrátit návratnost investice. Pak se dá akceptovat i vyšší cena…
  Můj nejnovější článek: V Praze roste počet prodaných nových bytů

  • Inwebstor napsal:

   A prodejce vám řekne, že samozřejmě je tam velký potenciál 🙂

   Ale asi jste to myslel zeptat se sám sebe. Ano, to samozřejmě, ale pak už kombinujeme investování a práci dohromady a už přichází na řadu otázka, jestli není pak ekonomicky výhodnější začít nový web na zelené louce.

 6. Jakub napsal:

  Jak vůbec funguje ten Google Sniper? Ve videu popisuje pouze jak je úžasný a jak se stím dá vydělat spoustu peněz, ale jak systém vypádá nebo pracuje už nepíše…

 7. Jiří Šubr napsal:

  Byl jsi dlouho inactive, každopádně problém koupit dobrý web je tu již několik let. V podstatě se mi vyplatí vyrobit si ziskový web sám, protože většinu koupených webů stejně předělávám, což pak časově vyjde stejně na dlouho. Být puntičkář je v tomhle oboru pěkná blbost, ale neudělám nic.

 8. stephan napsal:

  Musím souhlasit. Nabídka webů je mizerná. Začátkem roku 2012 se dalo ještě najít nějaké zajímavé weby, ale od léta je obrovský propad. Nic, prostě nic není k nákupu.
  Můj nejnovější článek: Gerd Müller dostal dres od Lionela Messiho

 9. Ahoj dotaznik jsem vyplnil, neco podobneho (uzavreny trh webu) mam implementovano na linkmonitor.cz v ramci placeneho tarifu GOLD, pristup je omezen platicim clenum. Planuji zavest rucni schvalovani zaslanych webu k prodeji a take moznost prodeju i pro neplacene uzivatele. Pokud by byl zajem napiste mi na mail ja@frantisekszabo.cz a ja vas budu informovat jakmile budou dane upravy hotove.

 10. Mikesh napsal:

  Ahoj,

  diky za super clanek.
  Muzes vice rozepsat outsourcing pri developmentu? Co se podle tebe da dobre outsourcovat a co je lepsi si resit sam? Kam az se to da skalovat s dostatecnym kapitalem? Kdyby to vydalo na clanek, tak jedine dobre 😉

  Diky
  Můj nejnovější článek: Toyota – Car of the year 2013

 11. Mirek napsal:

  Též poměrně sleduji Flippu a mohu potvrdit tvé záběry, kvalitní weby tam jsou předražené a šunty je tam zaplaveno. Nicméně Flippa přinesla i jeden pozitivní efekt, vzniklo mnoho freelanceru či indickách firmiček které ti web levně vyrobý, takže též jsem se dal cestou outsourcingu. Uvidíme co tato cesta přinese,

 12. David Minovsky napsal:

  Urcite to na flippa.com neni zadna slava, ale stale lze koupit dobre weby. Ja jsem napriklad na zacatku ledna vyhral dve aukce s 14-16 mesicnim ROI

 13. Hypotéka napsal:

  Děkuji za praktickou ukázku, to je přesně co mně nešlo a hledal jsem.

 14. […] mu bude přinášet pasivní příjem ještě za 10 let, tak je to trochu naivka. Výhoda webů je (byla) jinde: v mnohem vyšším zhodnocení, které bez problému může dosáhnout i vyšších […]

 15. tonda napsal:

  podľa mňa ak nejaký web zarába tak ho jeho majiteľ nepredá alebo iba vo veľmi výnimoných prípadoch, a keď niekto vie ako vytvoriť zarábajúci web tak si ich spraví viac, prípadne sa bude poriadne venovať jednému a je za vodou. Ak niekto kupuje web tak by mal takmer vždy počítať že mu bývalí majiteľ pribalí takzvaný ,,kamienok v topánke´´.
  Můj nejnovější článek: Counter strike source: tutorial 3 – Movement, Aiming, Shooting

 16. www.toprumy.cz napsal:

  Hehe.. dám si dobrýho ruma a budu na to koukat hodinu..
  skvěle..
  Můj nejnovější článek: http://www.toprumy.cz

Pravidla moštárny
Odkazy z tohoto blogu jsou DOFOLLOW - pro zveřejnění komentáře je však potřeba dodržovat určitá pravidla slušnosti.

 1. Podepište se skutečným jménem nebo nickem. Chcete-li zpětný odkaz na klíčové slovo, použijte syntaxi Jméno@Klíčové slovo
 2. Vyhněte se krátkým, jednoslovným komentářům a komentářům bez informační hodnoty ("První!", "Skvělý článek") Abyste si zpětný odkaz zasloužili, přispějte na oplátku něčím, co bude pro čtenáře tohoto blogu zajímavé.
 3. Neodkazujte na nevhodné stránky
 4. Nevkládajte affiliate odkazy. Smyslem odkazů je ostatním čtenářům ukázat kdo jste a co děláte, ne propagovat cizí webové stránky.

Přidat odkaz na článek z mého blogu