71

Dividendové akcie

Dividendové akcie jsou jedním z dalších zdrojů pasivního příjmu (a zároveň jedním z mála, jimž tuto vlastnost přiznávají i jinak zapřísáhlí odpůrci pasivního příjmu). Už v prosincovém reportu jsem avizoval, že jsem začal investovat do dividendových akcií a že můj přístup k tomuto tématu je … dejme tomu trochu netradiční.

Oproti běžně omílaným poučkám tvrdím, že do akcií se dá investovat již s částkou 2 000 Kč. Ovšem je třeba splnit dvě podmínky:

 1. investujete nadlouho (aspoň 10 let)
 2. investujete s penězi, které nepotřebujete

V dnešním článku se pokusím toto téma trochu rozvést.

V textu budu předpokládat, že čtenář ví, co je akcie a co dividenda, a nebudu jej zdržovat vysvětlováním těchto pojmů.

Když se řekne akcie, většina lidí si představí blikající ceny, které se mění každou vteřinu, uhrančivé svícové grafy a krátkodobé spekulace typu „levně nakup, draze prodej, opakuj několikrát denně“. (přiznávám, i mě burza poprvé učarovala hlavně tímto)

Tak takhle prosím ne! Aby bylo jasno: daytrading a krátkodobé spekulace nezavrhuji (a v delším výhledu se mu ani nebráním). Mnozí si s ním úspěšně vydělávají na živobytí. V žádném případě to ale není to, co mám pod pojmem investování do dividendových akcií na mysli.

To co teď já popisuji, jsou investice s horizontem aspoň 10 let.

Moje motivace

 • Mám rád dividendové akcie
 • Chci si „osahat“ investování s malými částkami a nauči se investovat pravidelně
 • Chci si vytvořit „4. důchodový pilíř“
 • Chci pasivní příjem, který překoná inflaci a zároveň bude dlouhodobý


Mám rád dividendové akcie

V jistém pohledu se investice do dividendových akcií až tolik neliší od investic do webů. Obojí jsou aktiva, která vám v pravidelných intervalech generují volné cashflow.

Jak už jsem psal, jsem income investor. Mám rád investice, které pravidelně vytvářejí peněžní tok, který je pak možné použít buď na běžnou spotřebu nebo reinvestovat.

Mám je rád natolik, že jejich výhody pro mě převažují nad nevýhodami (hlavně daňovými)

Chci si „osahat“ investování s malými částkami a naučit se investovat pravidelně

Mé příjmy jsou dost nepravidelné, takže jsem se poslední dobou snažil vytvořit si určitý „bezpečnostní polštář“ likvidních prostředků. Dále splatit dluhy a vybudovat nějaký kapitál pro budoucí vlastní bydlení.  Doteď jsem tedy hlavně spořil.

Teď se chci naučit pravidelně investovat, neboť čím dřív člověk začne, tím snazší to pak v budoucnu bude.

Chci si vytvořit „4. důchodový pilíř“

Nic proti státu, ale žijeme v historicky dost nestabilní oblasti. Do důchodu půjdu v 70, to je za nějakých  40 let. Za takovou dobu Česká republika už klidně nemusí zase existovat (a s ní ani žádný ze tří dnešní pilířů)

Nebo tady bude tak „dusno“, že mi nezbyde než sbalit si svých pět švestek a odstěhovat se jinam.

Je možné, že se pletu :), takže určitě nemíním vynechat ani 2. ani 3. pilíř. Zároveň je ale blbost posílat si na dobrovolné penzijní připojištění peníze nad optimálních cca 1 500 Kč měsíčně. Pak totiž ty peníze hodně dlouhou dobu neuvidíte.

Individuální 4. pilíř má tu ohromnou výhodu, že je mnohem likvidnější a navíc se s ním učím investovat.

Chci pasivní příjem, který překoná inflaci a zároveň bude dlouhodobý

Historicky je jen velmi málo investičních instrumentů, které byly schopny systematicky překonávat inflaci. Akcie jsou jedním z nich.

V případě dividendových akcií je to pasivní příjem, o němž je možné s rozumnou dávkou optimismu předpokládat, že je dlouhodobý.

To samé se nedá říci bohužel o webech / doménách nebo jiném pasivním zdroji příjmů na internetu. Pokud někdo kupuje web s tím, že mu bude přinášet pasivní příjem ještě za 10 let, tak je to trochu naivka. Výhoda webů je (nebo spíš byla) jinde: v mnohem vyšším zhodnocení, které bez problému může dosáhnout i vyšších desítek nebo stovek procent ročně.

Výhody dividendových akcií

Hlavní výhodu vidím v tom, že dividendové akcie mívají obvykle stabilnější kurzy (ukázkovým příkladem je Microsoft, u níž i opce se obchodují s velmi levně, tj. mají nízkou implikovanou volatilitu)

Neplatí to samozřejmě vždy a za všech okolností. Ani firmy vyplácející dividendy nejsou ušetřeny vlivů trhu a jiným katastrofám.

Pokud se firmě dlouhodobě nedaří, tak půjde k zemi jako jakákoli jiná akcie. Dobrým příkladem mohou být akcie firem Nokia nebo BP.

Nokia zaspala dobu a od roku 2008 její kurz setrvale klesá – klesají tržby i zisky, firma se propadla do ztráty, dochází jí hotovost a je nucena omezit výši vyplácené dividendy.

Druhým příkladem je British Petroleum, které před necelými třemi lety bouchla těžební plošina. Firma na půl roku úplně zastavila vyplácení dividend. Následně je obnovila, ale v poloviční výši.

Obě tyto firmy vypadají, že nejhorší mají za sebou. Určitě bychom ale našli i příklady dividendových akcií, které šli na nulu a úplně skončily.

I s takovým vývojem musím počítat. Je proto potřeba najít sílu se včas zbavit svých neperspektivních investic.

Nevýhody dividendových akcií

Za jedinou větší nevýhodu divi akcií považuji jejich režim zdanění – dividendy jsou vlastně dvakrát zdaněný příjem. Ve srovnání s kapitálovými výnosy, které jsou po 6 měsících (od roku 2014 po 3 letech) osvobozeny od daně, na dlouhodobém horizontu zdánlivě prohrávají.

K tomu je ovšem třeba dodat jednu věc: České osvobození od kapitálových příjmů je ve světě docela unikátem. Jelikož finančnímu světu diktují poměry hlavně anglosaské země, nečekám, že se tato daňová výhoda udrží i do budoucna.

Význam daňové nevýhody může být ovšem poměrně zásadní (~20 % ve výsledné hodnotě portfolia po 30 letech při plných reinvesticích)

Můj plán

Chci  začít investovat na českém trhu. Ten je sice svou velikostí naprosto směšný, ale má několik výhod:

 • levné obchodování (nízké poplatky – 40 Kč)
 • levné akcie
 • znalost prostředí

Dalším logickou „expanzí“ je pak trh ve Varšavě. S většími částkami se můžu pustit i do západní Evropy (Německo, Francie, Belgie) a do anglosaských zemí (Velká Británie, USA)

Co to znamená „levná akcie“?

Vždy, když o něčem máte chuť prohlásit „to je levné“ nebo naopak „to je moc drahé“, je třeba si položit otázku „ve srovnání s čím?

Web, který stojí 10 000 Kč může být ve skutečnosti dražší než web za 20 000 Kč. Klíčová otázka pro mě je, za kolikanásobek měsíčních zisků jej můžete koupit. Vydělá-li první web stovku měsíčně, je to opravdu špatný deal. Naopak vydělá-li druhý web 2 000 Kč, zní to jako výborná nabídka.

Podobný pohled mám i na dividendové akcie. Mohu-li koupit akcii za dvacetinásobek roční dividendy (dividendový výnos 5 %), je to pro mě zajímavější investice než nákup akcie za stonásobek roční dividendy (dividendový výnos 1 %).

Akcie s vysokým dividendovým výnosem (nad 5 % – ale pozor na výplatní poměr! viz níže) je levná. Akcie s nízkým dividendovým výnosem je pro mě drahá.

S jakou částkou je možné začít investovat?

Na tuto otázku jsem si vytvořil jednoduché pravidlo: poplatky za obchod by neměly přesáhnout vstupní poplatek běžného akciového fondu (ten činí kolem 2 %)

Pokud je tedy na české burze minimální poplatek 40 Kč, je vhodné investovat najednou alespoň 2 000 Kč.

Na Varšavské burze lze obchodovat již za 10 PLN (cca 60 Kč), zde je tedy vhodné mít alespoň 3 000 Kč na jeden obchod.

Západní Evropa je u českých brokerů dražší (cca 250 Kč) – podle mého pravidla je tedy minimální výše investice 12 500 Kč. To už je, přiznám se, na mé skromné začátky docela dost. Je otázka, jestli by se levnější obchodování nedalo zařídit, kdyby si člověk otevřel účet u německého, francouzského nebo britského brokera.

Na americkém akciovém trhu bych určitě obchodoval s US brokerem, tam je možné dostat se obvykle na poplatek 80-120 Kč za obchod (4 000 – 6 000 Kč minimální investice)

Výhodou západních trhů je jejich zralost a stabilita, nevýhodou jsou drahé akcie (tj. nízké dividendové výnosy)

Je zřejmé, že toto pravidlo platí jen v případě, kdy máte dlouhý investiční horizont. Pokud vás každá nakoupená akcie svrbí a neudržíte ji déle než pár týdnů nebo měsíců, pak potřebujete mnohem větší kapitál. Jinak byste na samotných poplatcích prodělali kalhoty.

Kde nakupuji akcie?

K investování jsem si otevřel účet u BrokerJet a Fio. Oba mají na české poměry slušnou pověst a nízký poplatek za obchod na pražské burze (40 Kč při mých částkách).

Samotný nákup pak probíhá podobně, jako když posíláte platbu přes internetové bankovnictví – vše je během minuty vyřízeno. O brokerech mohu napsat více v samostatném článku.

Jak vybírám akcie?

V dnešní dynamické době, kdy nevíme, co bude za rok, je nějaká predikce kurzů dost vachrlatá záležitost. Nemáte-li nadstandardní informace nebo nadstandardní know-how.

Já si hned v úvodu hodlám přiznat, že nic z toho nemám – takže se nevyhnu určité diverzifikaci. To se při takto malých částkách dělá dost obtížně. Na druhou stranu je možné diverzifikovat postupně – nejprve koupím jednu akcii, pak druhou – a během roka dvou už mám rozumně diverzifikované portfolio.

Pro každý zmiňovaný trh (ČR, Polsko, Německo, Francie, Británie, Belgie) jsem si udělal shortlist akcií, které vyhovují mým požadavkům:

 • musí jít o dividendovou akcii – tj. společnost vyplácí pravidelnou a stabilní (či mírně rostoucí) dividendu minimálně po dobu 5 let. Ideálně aspoň 10 let. Na nerozvinutých trzích (ČR, Polsko) je potřeba tento požadavek samozřejmě zmírnit.
 • dividendový výnos – dosahuje aspoň 5 %. Dividendový výnos je poměr výše dividendy k nákupní ceně akcie. Takže akcie, která má dnes dividendový výnos 4 %, může mít za měsíc klidně 5%, pokud její cena krátkodobě klesne. Jinými slovy u každé akcie, která splňuje mé podmínky, jsem si stanovil maximální cenu, za níž je možné akcii koupit. Pokud aktuální cena klesne pod tuto hodnotu (a firma stále splňuje ostatní podmínky – hlavně to, že má budoucnost :)), je to pro mě zajímavá investice.
 • firma má zdroje k dalším investicím – její payout ratio (výplatní poměr) je menší než 65 %. To znamená, že dividendy tvoří jen část zisku společnosti. Některé společnosti se totiž snaží nalákat na vysoký dividendový výnos tím, že vyplácí dividendy vyšší než roční zisk (např. O2, hodně se tomu blíží i PM)
 • firma má budoucnost – dokáži si představit, že nakupovaná firma bude existovat ještě za 10, 20 let. Tím mi vypadnou srágory typu AAA nebo CETV (kdyby náhodou vyplácely dividendy)
 • má rozumné finanční ukazatele – tady mě zajímá hlavně zadluženost, ROE a P/E (je ovšem třeba pamatovat, že tyto hodnoty nejsou srovnatelné mezi trhy a obvykle ani mezi různými sektory!)

Na českém trhu mi takto zbyly tři akcie, což není mnoho 🙂

Položkám na mém shortlistu i způsobu výběru se budu věnovat v samostatném článku. Celkově bych tuto část moc nepřeceňoval, při mém stylu investování nehraje až takovou roli (třeba výše poplatků dokáže výslednou hodnotu portfolia ovlivnit mnohem zásadněji)

Plán pro 2013

Během roku 2013 mám v plánu učinit cca 5 nákupů a investovat tak 10-15 tisíc Kč. To pro vás není asi mnoho, ale kvůli stavebnímu spoření, penzijnímu připojištění, nutnosti vytvářet rezervy na školné a dalším záležitostem více nedám 🙂 V lednovém reportu jsem psal, že druhou možností je otevřít obchodní účet i pro mou firmu. Ta má volných peněz o poznání víc.

Na druhou stranu… Když vidím ostatní příležitosti (p2p půjčky, equity crowdfunding, a pořád občas i ty weby), tak mi dividendové akcie přijdou možná až příliš konzervativní 🙂

Jak jsem psal výše, budu se snažit o jistý druh časování trhu. To znamená, že nebudu kupovat akcie každý měsíc, ale jen tehdy, když některá ze sledovaných klesne na přijatelnou cenovou úroveň.

To vyvolá určitý nesoulad v tocích peněz (investovat chci pravidelně, ale příležitosti k nákupu se objevují nepravidelně).

Vytvořím si proto určitý zásobník na spořícím účtu. Z něho pak budu čerpat peníze, jakmile se na trhu objeví dostatečně levná akcie.

Používám spořící účet u Air Bank (toto není placená reklama, jen jsem spokojen, tak ji zmiňuji). Ta nabízí aktuálně 2,1 % p.a. a dlouhodobu garanci, že její účet bude vždy mezi 3 nejlépe úročenými na českém trhu. Moc se mi líbí i funkce „obálek“, kde je možné peníze na jednom účtu rozdělit dle různých účelů.

Celý moneyflow pak bude vypadat takto 🙂

moneyflow

Závěrem

Jak vidno, nejsem žádný investiční expert – jen znám jakési základy z teorie a nechce se mi čekat na větší kapitál, abych mohl své poznatky začít ověřovat v praxi. Podle mě je důležité začít co nejdřív.

Začít dělat chyby. Učit se z nich. A tím získávat zkušenosti.

A protože chyby bezesporu přijdou, dělat vše tak, aby pro mě důsledky mých začátků nebyly fatální.

Někomu může přijít směšné, že začínám s takovýmito částkami. Že to vlastně při zhodnocení 5 % nemá smysl. Protože absolutní výnosy budou tak na dvě piva.

Pro mě je ale nejdůležitější ta zkušenost. Ten mindset, který si v sobě vytvořím a posílím.

Viděl jsem lidi dělat se svými penězi různé blbosti. Šest let spoří na stavebku a když pak mají poprvé v životě větší balík peněz v ruce, roztřesou se jim. Vrazí peníze do první investiční investiční příležitosti, která samozřejmě nevyjde.

Nebo je dají právě do akcií a nadměrným obchodováním své „celoživotní“ úspory zlikvidují .

Tomu se chci vyhnout. Zároveň věřím, že schody se můžou brát po jednom, maximálně po dvou. Začít hned investovat s většími částkami (když si nemohu dovolit o ně přijít) by bylo znakem finanční negramotnosti 🙂

Milí čtenáři, pokud máte k dividendovým akciím jakékoli další dotazy, budu rád, když se o ně podělíte v komentářích. S články o dividendových akciích bych chtěl (bude-li zájem) pokračovat, neboť toto téma nebylo ani zdaleka vyčerpáno.

Disclaimer: Článek není možno v žádném případě brát jako investiční doporučení či nabádání k tomu, že mě máte následovat. Finanční situace i sklon k riziku každého jednotlivce se výrazně liší a mé názory není možno aplikovat obecně. Nejsem i nvestiční ani finanční poradce ani profesionální investor a článek vyjadřuje pouze mé laické názory na toto téma.

 

 1. JaMi napsal:

  Velmi zaujimavy clanok, planujem to podobne ako ty, radsej s mensimi ciastkami a postupne sa otukat. Mohol by si prosim v buducich clankoch ked tak popisat appky od Fio a Brokerjet. Skusal som tie demoverzie ale nejak som sa v nich nevyznal.
  Este by ma zaujimalo kde tie dividendove firmy hladas, v samotnych aplikaciach som nic take nenasiel 🙂
  Můj nejnovější článek: Slaná torta

  • Inwebstor napsal:

   Asi nejlepším zdrojem pro české a polské akcie je Patria.cz (ideálně placená verze, některé vysoké školy tam mají přístup)
   Jinak těch akcií není na české burze zase tolik, takže se dají projít jedna po druhé. Dost věcí je přímo na pse.cz, hodně ve výročních zprávách na webech jednotlivých společností.

  • Pokud jde o „světové“ akcie (kótované na Wall Street, zjednodušeně řečeno), jednoznačně doporučuji „screener“ na finviz.com. Vhodných firem lze najít minimálně desítky (některé jsou přímo notoricky známé, např. INTC, JNJ atd. atd.). Za kvalitní web považuji třeba i dividendmonk.com (pokud čtete anglicky). No a i moje maličkost rozjíždí malý info-projekt o dividendových akciích (byť mojí specializací je swingové obchodování)… Chcete můj „tajný“ tip? XIN (nejen kvůli dividendě…). Nebo taky třeba SAN. Dividendově zajímavé jsou i firmy ze sektoru „Diversified Investments“, např. APO, SLRC, ARCC atd.

 2. Lukáš napsal:

  Do akcií jsem zatím neinvestoval, ale v budoucnu o tom uvažuji.
  Investovat řádově tisíce jistě lze, ale nesmí se to brát jako investice finanční, ale spíše jako studium nebo hra, protože výnosy určitě nepřekonají cenu času.

  Já jsem raději peníze investoval právě do bydlení a zatím nemám tolik prostředků (statisíce), abych investoval a za pár let může být situace na trhu jiná, takže se člověk některé věci bude muset znovu učit.

  Takže já bych možná investoval nejdříve do bydlení. Když jsme u té fin. gramotnosti, často vidím, že někteří lidé spoří (například penzijní spoření, kapitálové životní..) a přitom mají zároveň hypotéku. Podle mě je lepší mít splacenou hypotéku a menší úspory, než mít úspory a dluhy najednou… Pokud se samozřejmě nejedná o propracovaný záměr s predikcí budoucích úrokových sazeb a růstu nebo poklesu ceny nemovitostí.

  Jinak co se týče spoření, nebál bych se jít třeba do kampeliček. Nabízejí vyšší úroky než Airbank (až 4,5% termínovaný vklad, 2,8 spořící účet), dále se dá využít i krátkodobých nabídek a peníze převádět dle aktuální situace. Hlavně je to s minimálním rizikem, protože jsou vklady pojištěné.

  Konkrétně k akciím ČEZu. Myslím, že za 10 let může být výnos podobný jako z pasivního webu… ČEZ má aktuálně problémy s odpisy mnoha miliard nejenom z Albánie. Těch penězovodů je na něj napojeno mnoho…
  Jeho budoucnost je nejistá. Buď se vrhne do dostavby Temelína, což bude znamenat velké zadlužení a riziko, za 10 let určitě ještě nepoběží. V tom případě půjde cena akcií i dividend asi dolů. V případě, že nebude stavět Temelín, nebude mít dost uhlí pro své elektrárny, bude se jich muset zbavovat a jeho výhled je nejistý. Nezkrachuje, ale akcie můžou jít dolů.
  Můj nejnovější článek: Partnerská města

  • Inwebstor napsal:

   Ano, máte samozřejmě pravdu, beru to v první řadě jako investici do svého vzdělání.

   Co se týče ČEZu, jsem si vědom všech problémů, které zmiňujete. Příjmy z dividend jsou však pro státní rozpočet poměrně důležitá položka, takže úplně rozkrást či zdevastovat to zase nenechají. Navíc, jak správně píšete, těch pěnězovodů je opravdu hodně. Třeba se výhledově podaří dostat hlavního strůjce za mříže 🙂 Ale i kdyby ne, pokud se udrží dividenda na stávající úrovni a cena akcie nebude klesat příliš moc, tak je to furt průměrná investice.

 3. 877 napsal:

  Se mi zda, ze pomalu opoustite „inwebstorstvi“ a stavate se beznym investorem. Kazdopadne clanek jak obvykle kvalitni 😉
  Můj nejnovější článek: První výdělek

  • Inwebstor napsal:

   Spíš jen rozšiřuji záběr, protože tyhle věci i studuji na škole.
   Ale klasickým investováním člověk nezbohatne, to je jen na udržení a případně rozmnožení majetku 🙂
   Takže webů se úplně nevzdávám, jen jak jsem psal v jednom z minulých článků, musím trošku změnit strategii.

 4. Pari napsal:

  Jeste by to chtelo zminit, ze v momente zahranicnich dividendovych investici je velky problem nestabilni kurz, coz je dalsi neznama promenna, ktera muze zhodnoceni rychle smazat. Kurz lze samozrejme zafixovat, ale vyzaduje to dalsi penize a zkusenosti. Zajimave informacf jsou take na finecharts.cz

 5. jirin napsal:

  Zaujaly mě tady tři věci, a nevím jeslti to je moje neznalost nebo nepřesnost:

  1. píšeš že se zúčastníš 2. a 3. pilíře, to jde obojí najednou? já myslím, že nejde mít oba, ale může jen jeden – ten třetí se přetransformuje na druhý podle mě, když půjdeš žádat o druhý.
  2. optimum pro důchodové připojištění píšeš, že je 1500, není to spíše 1000? pak už nejsou ty státní příspěvky (mluvím o třetím pilíři)
  3. píšeš u dividend dvojí zdanění, tj blbost ne? dividenda je sražená daní automaticky při výplatě a do daňového přiznání e dividenda pak nijak nedává…
  Můj nejnovější článek: Výborná virální videa (2.) – Medvěd slaví narozeniny (Tipp-ex)

  • Inwebstor napsal:

   ad 1) Ano, jde to obojí najednou.
   Stávající penzijní připojištění se uzavřelo a změnilo na TRANSFORMOVANÉ FONDY. Do těch nelze vstoupit, lze v nich jen zůstat.
   Nově se vytvořily ÚČASTNICKÉ FONDY, které mají podobné podmínky, jen se zrušila ta debilní garance nezáporného zhodnocení a zvedl se státní příspěvek.
   Tyto tvoří 3. pilíř, který je dobrovolný.
   Nově vznikly také DŮCHODOVÉ FONDY, které jsou rovněž dobrovolné (měly být původně povinné). To jsou ty 3+2%.
   To je 2. pilíř.

   Najednou nemůžete být pouze v transformovaném a účastnickém fondu, což jsou oba součásti třetího pilíře.
   Je to uděláno takto pitomě, protože se báli, že zrušení garance nezáporného zhodnocení by byl retroaktivní právní akt, který by smetl Ústavní soud.

   ad 2) je tam i daňové zvýhodnění. S ním bylo optimum 1500 Kč … od 1.1.2013 je optimum dokonce 2000 měsíčně (omlouvám se tedy za drobnou mystifikaci). Kdo daňové zvýhodnění nevyužije (např. má příliš nízké příjmy) a jde jen po státním příspěvku, pro toho je optimum 1000 Kč, jak píšete.

   ad 3) Dividendy mají dvojí zdanění, protože konkrétně v ČR: společnost vykáže zisk 1 000 000 Kč a ten zdaní sazbou 19 %. Čistý zisk je tedy 810 000 Kč. Když se jej rozhodne vyplatit formou dividend, tak jej musí zdanit znovu, tentokráte srážkovou daní se sazbou 15 %. Investorům tedy na účty přijde 688 500 Kč (máte pravdu, že to je už částka zdaněná, takže jim to do daňového přiznání nevstupuje. to ale nic nemění na tom, že zisk byl dvakrát zdaněn)

   Stejné je to ve většině zemí.

 6. shock napsal:

  Dalsi „zdvojene“ zdaneni vas ceka u zahranicnich dividend, dividenda je nejprve zdanena v dane zemi kde ma sidlo nebo kde je zapsana v obchodnim rejstriku(nevim podle ceho se to ridi:)) a pote je zdanena jeste u nas 15%, muzete sice pozadat fu o navrat dane zaplacene u nas ale u malych investic se to nevyplati.

 7. […] jsem si přečetl článek Dividendové akcie na Inwebstor.cz a napadlo mě, že by jsem už konečně mohl napsat článek na toto téma. O akciích jsem […]

 8. Viktor napsal:

  Myslím, že do každého správného portfolia akcie patří, vytváří rovnováhu mezi rizikovou a méně rizikovou investicí. Záleží už jen na povaze investora, jaký poměr zvolí. Časem bych tedy portfolio ještě doplnil o dluhopisy, zlato, nemovitosti a pozemky 🙂
  Když už jsem zmínil zlato, tak ještě musím uvést platinu, která aktuálně cenu zlata nepřevyšuje o mnoho.

  • Inwebstor napsal:

   Díky za názor, je pravda, že to, co píšeš je takové všeobecně uznávané moudro 🙂 A musím říct, že sám pro sebe (protože znám svůj „rizikový profil“ i situaci) se tímto moc řídit nehodlám (ale z obecného pohledu je to určitě užitečná rada)

   Osobně jsou pro mě dividendové akcie příliš konzervativní investicí 🙂
   Zlatu a dalším komoditám se určitě vyhnu, neb mají pouze kapitálové výnosy.
   A místo dluhopisů dávám přednost p2p půjčkám.
   S nemovitostmi a pozemky naprosto souhlasím, bohužel vyžadují mnohem větší kapitál, než který mám aktuálně k dispozici.

 9. starosta napsal:

  tyhle clanky me trhaj srdce, krom toho ze prodelas tak i kdyby se to obralilo tak tvoje vydelky budou v desetikorunach, kdyz chces vydelat na akciich musis tam pustit statisice – v drobnych to nejde aspon ne long position
  to je lepsi vzit ty penize a dat je do vlastniho podnikani, kde moznost vydelku zavisi jen na tvych schopnostech

  • Inwebstor napsal:

   Pokud opravdu prodělám (což si v tom dd horizontu deseti a více let nemyslím), tak to budou také jen desetikoruny – a bude-li to na procenta hodně, pak vím, že akcie nejsou pro mě, protože stejného procentuálního z(ne)hodnocení bych při stejné strategii dosáhl bez ohledu na absolutní výši částky (pravda, malý rozdíl dělají poplatky)

   Vlastní podnikání mám, a pokud mi v tomto něco chybí, tak ne peníze na investice (spíš skill na řízení lidí :))

 10. Mila@investiční_studium napsal:

  Ahoj, díky za článek týkající se investic.
  Také bych vybíral investici podobně.
  Jen nemám rád ostatní pilíře už z principu kontroly nad investicí a absenci dividend.
  Trochu mi chybí v článku důležitá část o výuce použitelnosti cizího kapitálu.
  Neboť rozdíl z investice ukázkově 5% dividendy z vlastních peněz 5% celkově. (zanedbám-li možný růst či ztrátu)
  Proto mne zaujala Kiyosakim propagovaná myšlenka rentability z cizích zdrojů.
  Tj. Celková dividenda z investice 5% => při čemž 5% je z tebou investovaného kapitálu + rozdíl řekněme ,,x“ z cizího kapitálu (pro Kiyosakiho – hypotéka) tj k tyvým 5% se přidá x % – náklady na půjčku cizího kapitálu. To v celku může návratnost tvé investice posunout na řádově stovky procent.

  Asi je při investici z cizím kapitálem vyšší riziko, které se dá ale zvládnout díky větší možností kontroly. (Když zavolám do ČEZu ať vedení šetří a nekupuje si např. drahá auta – tak je můj názor (minoritního akcionáře) nebude zajímat. – U nemovitostí mohu např. vrata u pronajaté garáže opravit svépomocí, nebo najít nejlevnějšího dodavatele.

  Akcie si hraju na https://www.google.com/finance
  tam si skládám testovací portfolia. Snahu investovat jsem místo diverzifikace chtěl soustřeďovat.
  Zatím se mi líbí akcie NYSE:SXL a koukám se na NASDAQ:NYMT popřípadě KO, WMT .
  První nákup možná provedu přes http://www.lynxbroker.cz/tarify.php?gclid=CI7kxvKHxbUCFchY3god1RQAyg (asi 5USD za transakci )

  Firmu zatím nemám 🙁 a tak je ve hře i investice do vzdělání na Ligs
  http://www.ligschool.com/cenik_executive_mba.aspx

  nebo nákup první nemovitosti

  • Inwebstor napsal:

   Díky za komentář. Přiznám se, že kupovat akcie na páku, zvlášť ty dividendové, mi přijde hodně riskantní. Tohle se dá u investic, které máš plně pod kontrolou. Takže něco takového bych nikdy neudělal. Proto si myslím, že toto v článku nechybí (ale využitelnost cizího kapitálu by mohla být tématem nějakého samostatného článku :-))

   • Mila@investiční_studium napsal:

    Nešlo o nákup na páku ve smyslu na burze. Tam půjčijí peníze dost nevýhodně z dlouhodobého hlediska. Tam je to tak maximálně na Short pozici po nějaké negativní zprávě, nebo ještě možná put opce. Cizí kapitál je například hypotéka, ta by se v současné době dala sehnat i pod 3% a zatím jsem nenašel podnájmy v praze které by nedosáhly 5% z ceny nemovitosti. (Nepočítám vysněné ceny developerů a realitek 🙂 )
    Tedy tvoje peníze v nemovitosti táhnou cca 5% + výnos z půjčených peněz ( 5 % – 3 % náklady na hypotéku) Ty cizí 2% by například z milionu jsou 20 000 Kč které by se přičetli k 5ti % zisku z tvého kapitálu vloženého jako záruka bance aby podstoupila menší riziko a mohla ti díky tomu dát lepší úrok. => tvůj zisk např. Ze tvých 200 tis by bylo při dividendě 5 % 10000 Kč a 20 000Kč z cizích peněz (hypotéky). Tj. měl by jsi ze svých 200 tis výnos 30 000Kč => což je 15%.

    Nebo když budeš mít fond, který si pojistíš u nějaké autority a lidi ti tam budou spořit za 3% ročne a ty budeš mít příjem z dividend a růstu.

 11. quino napsal:

  Díky za pěkně napsaný a poučný článek. Je moc troufalé zeptat se na ty tři favority pro letošní rok?

  • Což o to, já bych i pár favoritů měl (už jsem to tu psal výše: XIN, SAN, SLRC atd. atd.), ale problém vidím v tom horizontu 1 rok. To je totiž tak trochu „ani ryba ani rak“. Trading (dejme tomu swingové obchodování, což dělám já) pracuje s horizontem dní a týdnů (nebo i minut v případě intradenního tradingu), ale investování do akcií si žádá horizont minimálně tak 5-10 let. 1 rok je fakt málo. Nikdo neví, co bude za rok (může nastat zase třeba nějaká panika à la podzim 2008), ale dá se předpokládat, že za 10 let kvalitní firmy budou dál než jsou teď. Jasně, titulky typu „10 akcií pro rok 2013“ se dobře čtou, takže na poptávku čtenářů reaguje nabídka novinářů, ale myslím si o tom své…

 12. Mila@investiční_studium napsal:

  Jinak gratuluji k tak vysokému pasivnímu přijmu z webu.

  • Inwebstor napsal:

   Teď se přiznám, že nevím, jestli je to sarkasmus nebo míněno zcela vážně 🙂 Osobně si myslím, že je hodně nízký.

   • Mila@investiční_studium napsal:

    Já myslím, že je to slušné. Já na webu zatím nic nevydělal. Tak mi to přijde hodně.
    Vidím to tak, že 4280měs je 51360Kč ročně a to bych musel na dividendě při 5 ti% investovat 1 027 200 Kč. Je to dobré, protože není třeba se nikomu zodpovídat z půjčky.
    Kolik času zabere Správa portfolia? U nájmu by tam byla samosebou také.

    • Inwebstor napsal:

     Já používám výhradně automatizované způsoby monetizace (ranky, backlinksgenius, adsense)
     Jejich nevýhoda je v obecně nižších výnosech.
     Výhoda je ovšem zřejmá v té automatizaci (kdy u třetí se dokonce ani nemusím starat o výplatu, i peníze přijdou samy :))
     Takže nepočítám-li čas strávaný psaním článků zde na blogu, tak se vlezu do 1 hodiny měsíčně (linkbuilding nedělám, obsah je „trvalý“, tj. nejedná se o žádné aktuality a proto jej neaktualizuji)

 13. filip glasa napsal:

  Velmi dobre napísaný článok o dividendách. Len by som upozornil na dve dôležité veci:

  1. je potrebné si dôkladne prebehnúť finančné výkazy firmy a históriu vyplácania dividend. Aby sa vám nestalo, že kúpite Telefonicu v dobe, keď vyplácala historicky najvyššiu dividendu. Ona na to už v tej dobe nemala čo bolo jednoduché zistiť v jej výkazoch. Vyplácala totiž nerozdelené zisky minulých rokov.
  Klesla suma dividendy a kelsla aj cena Telefonica. Pritom mi ju práve v tom čase kopec ľudi doporučovalo. Lebo sa pozreli len na samotný yield a neriešili udržateľnosť dividendy.

  2. veľmi dôležité pri dividendách je to, či dokážete reinvestovať výnos (yield). Bez zloženého úročenia a reinvestícií dividend nebude kumulatívny výnos za 10-15 rokov taký vysoký ako sa na prvý pohľad zdá.
  Ak dividendu z firmy len vyťahujem a nereinvestujem, tak budem mať len jednoduché úročenie. Za 10 rokov sčítam sumu dividend a budem mať z investície napríklad 60% kumulatívny výnos. To je ale o dosť menej oproti tomu, keby som dividendu reinvestoval a dosiahol 80% kumulatívny výnos. Pri 15-20 ročných horizontoch sa sila zloženého a slabosť jednoduchého úročenia ešte výrazne zvyšuje.
  Teraz späť k dividendám – ak nakúpim akcie ČEZ za 2000 Kč (tri kusy) dostanem dividendu dajme tomu 120 kč, tak si za túto dividendu neviem dokúpiť ďalšie akcie ČEZ. Teda neviem dividendy reinvestovať.

  • Inwebstor napsal:

   ad 1. telefonica nevyplácela ze zisku z minulých let, ale dokonce z emisního ažia! To znamená, že kvůli výplatě dividend musela snižovat základní kapitál. Tomuto se právě bráním tím, že koukám i na výplatní poměr. Proto pro mě O2 ani Philip Morris nejsou zajímavé akcie, protože mají vysoký výplatní poměr (O2 dokonce vyšší než aktuální zisky)

   ad 2. já plánuji v nákupech pokračovat dlouhodobě. V takovém případě dokážu reinvestovat i těch 120 Kč, protože je přidám ke zbytku. Nebo za ně mohu koupit akcie s nižší cenou, ale podobným výnosem… Kdybych je nereinvestoval, tak máte pravdu, že to pak nebude moc žádný zázrak.

   • filip glasa napsal:

    Máš pravdu. Ono je to už hodne dávno, čo som tu Telefonicu pozeral, tak si to nepamätám presne. Ale viem že mi to pred X rokmi kopec ľudí vnucovalo. Mne sa veľmi nepáčila.

    Dokupovanie iných vecí za tú dividendu je dobrý prístup. Len som chcel pripomenúť, že na udržanie výnosu treba stále reinvestovať.
    Výhoda burzy je v tom, že to ide pomerne ľahko. Napríklad v podnikaní to nie je také jednoduché – dokúpiť každý rok zo zisku ďalšiu elektrárňu, ďalšiu reštauráciu atď. 🙂

  • Mila@investiční_studium napsal:

   Možná mohl by krátce po vyplacené dividendě přikupovat za úspory, nebo výnosy z jiné třídy aktiv.
   z webů např. Psal, že jde o další pilíř.

 14. filip glasa napsal:

  keď sú to fakt malé peniaze a nedá sa za ne nič dokúpiť, tak stačí aj sporiaci účet. Ono pri tak malých peniazoch, že sa za výnos nedá dokúpiť (reinvestovať) aj tak ide skôr o nejakú tú výuku, štúdium a podobne. Proste sa to človek len učí a nejde až tak o tie výnosy.
  Ale treba na to myslieť a ako náhle to pôjde, tak reinvestovať. A ak mám možnosť vybrať si z dvoch investícii, kde jedna nie je škálovatelná, nedá sa reinvestovať a druhá áno, tak si vyberiem tú druhú aj keď bude mať o trošku nižší výnos.

  V zahraničí pozerajte nie len po dividendových akciách, ale aj po REITs fondoch, MLPs a High Yield dlhopisových ETF. Charakteristika podobná ako u dividendových akcií (aj keď nie rovnaká).

  • MMila@investiční_studium napsal:

   Nejsou trusty dobré převážně pro boháče na sklonku života pro ochranu majetku před rodinou a pro lépe daněné děditství? Při převodu majetku do Trustu už vlastně nejsem jeho majetkem ne?
   Mým majetkem je pak vlastně jen smlouva?
   Dáte tip na nějaký výnosný trust pro studium?

   Co je zač to Limitované Partnerství?
   Pošlete nějakou ukázku?

   Máte s tím osobní zkušenost?

   Díky.

   • Inwebstor napsal:

    U REITs je hlavní to slovo „Real estate“ (tj. nemovitosti) nikoli slovo „trust“
    Trust se používá TAKÉ tak, jak říkáte, ale i k mnoha dalším věcem.
    V tomto případě je to prostě jen určitá forma organizace toho podnikání (berte to prostě jako další kategorii vedle „s.r.o.“ a „a.s.“, byť v USA se nazývají jinými zkratkami)

    Dělá se to z právních nebo daňových důvodů, ale podstata toho produktu leží jinde (není to klasický „trust“, neboli svěřenecký fond, jaký mívají boháči v amerických filmech.)

    V Česku se REITs označují jako „nemovitostní fondy“ (není to zcela totožný produkt, ale má k němu nejblíž)

    Formu trustu mívají i Filipem zmiňovaná ETFka. To je (zjednodušeně řečeno) takový kříženec mezi akcií a podílovým fondem se spoustou dalších výhod. Trust se v těchto případech používá proto, že je právně nejflexibilnější a investiční společnost, která ho zakládá, si ho může uzpůsobit přesně tak, jak potřebuje.

    O MLPs jsem, přiznám se, nikdy neslyšel, snad tedy odpoví přímo Filip.

    • filip glasa napsal:

     MLP – Master-limited partnerships. Väčšinou robia transport energií potrubiami – ropy, plynu a podobne. Na dividendách vyplácajú cez 90% ziskov. Dividendy vychádzajú v priemere okolo 6%.

    • filip glasa napsal:

     české nemovitostní fondy myslím nevyplácajú dividendu alebo rentu. Všetko sa reinvestuje do fondu naspäť. Ale hlavne oproti REIT tie klasické nemovistostní fondy zarábajú hlavne na precenení a nie moc na nájomnom.

    • filip glasa napsal:

     Ja som tie príklady nedal kvôli forme spoločnosti. Ale skôr kväli tomu, že pravidelne vyplácajú výnos (dividendu). Rovnako ako pri dividendovej akcii môžeš za ten yield dokúpiť a reinvestovať.
     Štruktúra spoločnosti/fondu je iná ako pri akciovke (ČEZ) a vplyvy na cenu REIT, MLP, HY bonds fondov sú u každého iné. Je to v podstate vždy iná trieda aktív. REITs boli prepadnuté kvôli prepadu realít v USA. MLP sa držia stabilne ako trebars utility. HY bondy (a príslušné fondy) mali dobré roky, ale možno to už končí.
     Každé je to iná trieda aktív. Ale spoločné majú to, že vyplácajú pravidelný výnos/dividendu. Tá sa v čase môže samozrejme meniť. Rovnako ako u dividendových akcií.
     Výhodou je, že človek môže diverzifikovať medzi viaceré formy a nemusí sa spoliehať len na české dividendové tituly.

    • Podle mě dluhopisové ETF jsou výborná věc na „zaparkování“ peněz při čekání na vhodnou akciovou příležitost. Čili viděl bych je jako alternativu ke spořícímu účtu…

     • filip glasa napsal:

      dlhopisové ETF na zaparkovanie peňazí? To asi nie. majú nejakú volatilitu. Čo sa týka High Yield ETF, tak je tam volatilita podobná ako u defenzívnejších dividendových akcií. So sporiacim účtom sa to porovnávať nedá.
      Na burze by sa isto našli aj money market fondy, ale tie budú v EUR a USD. Pre Čecha nemá význam podstupovať menové riziko pri výnosoch z money marketu.
      Keď už dlhopisy na zaparkovanie peňazí, tak napriamo bez fondu. Potom ťa tá volatilita netrápi, lebo držíš dlhopisy do splatnosti (dostávaš úrok a na konci dostaneš nominál). Akurát to chce oveľa vyššie objemy.

 15. Libor napsal:

  Velmi pekne shrnuto. Prosime jak dlouho takovy clanek pises ? Jak dlouho se chces ucit nez skusis investovat vice ? 10 let ? Aby pak nebylo pozde si ty penize taky uzit 🙂

 16. Tomáš napsal:

  Ahoj Inwebstore, tvůj blog mne inspiroval a začal jsem se opět věnovat svému koníčku, což jsou právě dividendové akcie. Před časem jsem si koupil, po pročtení tvého blogu, doménu a teď web začínám, ve volném čase, kterého není nazbyt, plnit obsahem. Jde o web Dividendové akcie. Rozhodně Tě podporuji jít cestou investic do těchto titulů. Pokud se striktně držím pravidel, zisky nejsou špatné, Třeba HR Block vynesla více než 100 procent. Pokud popustím uzdu fantazii, dopadá to nepříliš dobře (zatracená Nokia… 🙂 ). Každopádně budu rád, pokud se objeví další post na toto téma na tvém blogu 🙂

  • Inwebstor napsal:

   Super, jsem rád, že se daří a držím palce i nadále.
   Mimochodem, krásná doména – skoro závidím 😉

   • Tomáš napsal:

    Děkuju 🙂 Zkušenost s weby resp. jejich tvorbou je zatím téměř nulová, ale tvůj a bronziho blog jsou opravdu velkou inspirací. Doména chvilku hnila v nicotě, ale nakonec jsem se rozhodl začít publikovat. Moc toho zatím není, ale nic mě netlačí 🙂 Jinak ještě provozuji EnglishWeb. Je to takový veřejný obraz mojí věčné války s angličtinou. Často jsem sháněl zdroje, kde se dá angličtina učit zadarmo a nakonec jsem vše pustil na veřejnost 🙂
    Jinak bych určitě uvítal info o tom, do kterých div.titulů investuješ, já mám aktuálně pozice v (podle tickers) NVE, ADM, SCX, zatím zatracené NOK Nokii, u které ale stále věřím v obrat s ohledem na vývoj jablka, a v jedné nejmenované řecké bance, u které jsem podlehl vábení spekulace (inspirace Kostolanym, leč zatím neúspěšná 🙂 Láká mě teď Bank of America, ale zatím nevím, cena kolem 5 USD, kdy byla na dně, byl mnohem atraktivější….
    Můj nejnovější článek: Telefónica O2 – (zatím) vysoké dividendy

    • Jestli můžu:

     U NOK bych neviděl ani tak problém s vývojem „jablka“, protože Nokia zaspala natolik, že může jen z uctivé vzdálenosti sledovat boj Apple a Samsungu (který dle mého názoru vyhraje Samsung, byť si nemyslím, že Apple vyloženě zkrachuje). NOK je podle mě bohužel už víceméně na odpis. Navíc nechápu ten management: firma má negativní (a to hodně negativní: – 12,56%) „profit margin“ a vyplácí vysokou dividendu. To je podle mě výraz totálního zoufalství.

     Pokud jde o BAC, tak nějak nevidím důvod, proč právě ona. Podle mě bankovní sektor jako takový by asi měl jít nahoru, ale viděl bych mnohem lepší kandidáty z toho sektoru (třeba HBC). BAC je mimo jiné předlužená (Debt/Eq. 2,53), má nízkou dividendu atd.

     Jinak souhlas s Inwebstorem, že máte (máš, pokud nevadí tykání) hezkou doménu a vůbec hezký stránky. Keep up the good work 🙂

     • Tomáš napsal:

      Ahoj, jasně, že tykání je v pohodě.. 🙂 NOK byl témě spekulativní nákup, samozřejmě s ohledem na dividendu, kterou ale Nokia přestala vyplácet. U jablka jde o to, že přestává být jakousi cool top značkou, ono se to může samozřejmě vrátit, pořád je to leader v inovacích, ale musel by přijít s něčím, jako byl ve své době ipad nebo iphone. Nokia na druhou stranu získala v poslední době dobré kontrakty v Číně, Indii a boduje v rozvíjejících zemí Afriky, samozřejmě v segmentu low end přístrojů. Nokia nutně potřebuje více prorazit na trhu smartphonů, kde těžce zaspala dobu a navíc se vydala trnitou cestou Windows, což nepovažuji za šťastné řešení. Udělala by lépe, kdyby rozvíjela svůj vlastní systém. No, každopádně ji ještě nepovažuji za ztracenou investici. Je to ale poučení ve stylu W. Bufetta – pokud možno se vyhýbat technologickým společnostem 🙂
      Můj nejnovější článek: Telefónica O2 – (zatím) vysoké dividendy

 17. To Tomáš:

  Já bych se technologií zase až tak nebál (třeba s INTC asi v podstatě není co zkazit). A mimochodem, když se podíváme na složení Buffettova portfolia, tak jeho aktuálně třetí největší investicí je IBM, přes 13 mld USD (i když je fakt, že jinak má Buffett opravdu jiné priority). S tou Nokií držím palce, no, jak říkám, sám bych ji spíš odepsal, ale když jsou teď ty Velikonoce, tak věřme, že třeba i Nokia vstane z mrtvých 😉

 18. David Petr napsal:

  A prozradil bys, které tři akcie jsou podle tebe slušné? („Na českém trhu mi takto zbyly tři akcie, což není mnoho „) Jestli se naše názory plus mínus shodují.

  • Inwebstor napsal:

   ČEZ, KB, Pegas … u KB se pomalu dostáváme na cenu, kterou má označenu jako nákupní 🙂

   • David Petr napsal:

    Jojo, tak jsme na tom cca. stejně 😉 ještě bych semtam zahrnul i Phillipa Morrise logickým úsudkem – neřesti a věci co lidi nepotřebujou, ale chtěj je tu budou furt (hulení, sex, jídlo, móda)

    • Inwebstor napsal:

     PM má pro mě dvě nevýhody: příliš těžká akcie (11000 u mého přístupu drobného investora je hodně :)) a pak výplatní poměr na úrovni skoro 100 % zisku. Proto jsem ji ze svého osobního watchlistu vyřadil; ale jinak souhlas, je to taková defenzivní akcie, které se bude dařit ještě dlouho 🙂

     • David Petr napsal:

      Tak u tohohle máme odlišný názor, podle mě výplatní poměr vem čert, protože já jedu hlavně na dividendy, a když to začne padat (tak je to v případě PM prů*er, protože je to 11000 v kopru) tak je tu ještě šance, že to prodám 😀

     • Tomáš napsal:

      PM je a bude podle mě ještě dlouho atraktivní investice, jakmile se ocitne blízko hranice 10 tisíc, budu to brát jako signál ke koupi. Akcie hříšných firem beru obecně jako jistotu, neb chlastat se bude vždycky a kouřit.. se bude asi taky vždycky 🙂
      Můj nejnovější článek: Telefónica O2 – (zatím) vysoké dividendy

 19. Dividendové akcie jsou určitě dobrou volbou. I když objem obchodů na BCPP každoročně klesá a příležitosti nejsou takové, vydělávat na českých akciích lze. I když po získání zkušeností bych doporučil vyzkoušet i zahraniční. Platformy (poplatky) i dividendy jsou někde jinde.

 20. David Petr napsal:

  Nějak jsem se nudil a nebavilo mě neustále počítat ten dividendový výnos. Na mě až moc počítání 😀 Tak jsem narychlo zbastlil v Pythonu drobný script a pro snadnější spouštění jsem ho zkompiloval do .exe.
  Kdo by si s tím chtěl taky pohrát, stáhněte si celou složku a potom otevřete ten .exe soubor. Nepodařilo se mi to zpackovat, takže kvůli tomu si musíte stáhnout všechny soubory ve složce.
  https://drive.google.com/folderview?id=0Bzcs-EJOmifBUHFGcUk2Qk8wYlE&usp=sharing

 21. Pouze malé upřesnění jedné informace zde: „levné obchodování (nízké poplatky – 40 Kč)“
  Nyní je to 50Kč..

  • Inwebstor napsal:

   Jak kde – FIO má stále 40 Kč. Viz: http://www.fio.cz/docs/cz/C_zaklad.pdf

   • Mila@investiční_studium napsal:

    Co si myslíte o lynx?
    http://www.lynxbroker.cz/

    • Inwebstor napsal:

     Přiznám se, že o nich slyším první, což u mě u služby takového typu pochopitelně budí apriori nedůvěru.
     Je to nově registrovaná společnost, založená s minimálním základním kapitálem, mají povolení od ČNB, fungují pouze jako investiční zprostředkovatel – reálné obchodování probíhá přes Interactive Brokers LLC (kteří mají velmi nízké poplatky, ale jsou určeny jen pro aktivní tradery – obyčejný investor musí platit „inactivity fee“)

     Takže z cenového pohledu vypadá Lynx velice dobře právě díky tomu, že využívá nízkých poplatků IB a přitom po vás žádné průběžné poplatky nechce.

     Cenová úspora je poměrně výrazná ($5 za obchod v USA proti $10, které platím já), ale stále bych byl trochu ostražitý – ten jejich web na mě nepůsobí nijak zvlášť dobře. Neprocházel jsem stránku po stránce, ale kdybych uvažoval o otevření účtu, tak mě bude zajímat:
     – jak jsou pojištěny mé peníze, které jim pošlu na účet a kde se tyto peníze fyzicky nacházejí
     – kde jsou opravdu evidovány cenné papíry, které nakoupím (a je-li to možné ověřit nějakým nezávislým výpisem)
     – jestli existuje možnost tyto cenné papíry v případě potřeby převést k někomu jinému
     – jak by probíhala případná insolvence brokera (stát se může všechno; v minulosti padly i zcela zdravé subjekty ze dne na den vinou jednoho „šikovného“ zaměstnance), tj. jak by to ovlivnilo cenné papíry, které jsem přes ně nakoupil

     Bohužel v celém světě je u těchto služeb tolik nepoctivých praktik, že je lepší být opatrný, než pak po X letech přijít o celoživotní úspory 🙂
     Jestli k tomu má někdo své zkušenosti nebo další informace, budu rád za doplnění.

   • Tak to je zvláštní, mě teď poslední dobou strhávjí 50, možná to bude tím že kupuju na BCPP a ne RMS, ale dřív jsem to měl taky za 40 i na BCPP…

 22. […] investujete peníze, a pak už jen sledujete, jak Vám na účet naskakují dividendy. Ano, dividendové akcie patří bez debat ke zdrojům skutečně pasivního příjmu. I když … v Česku to tak […]

 23. Martin napsal:

  Pořád jsou tak výhodné podmínky u FIO banky?

  • Inwebstor napsal:

   Ano, teď jsem si tam nově zřídil i běžný účet v CZK, EUR, USD a GBP. Ty poplatky jsou bezkonkurenční. Jen u nich nesmíte měnit jednu měnu na jinou (na to mám zase jiné služby) – spready na forexu mají stejně špatné jako ostatní banky.

 24. Burzian napsal:

  Dividendove investovani je urcite fajn. Ja osobne bych jej asi doporucil spis starsim investorum, kteri premysli o pravidelnych prijmech z investovanych penez. Tam bych se podival na dividendove aristokraty s min. 30 lety placeni dividend a uplne bych se vyhnul prazske burze a ceskych akciim. Prazska burza pomalu umira a nevidim nejake svetlo na konci jejiho burzovniho tunelu :-).

  • Inwebstor napsal:

   Souhlasím s tím, že je vhodnější spíš pro starší investory – případně pro konzervativnější investory, kteří chtějí lepší výnos než z bankovních úložek, ale nechtějí podstupovat takové riziko, jaké je u růstových akcií.

   U Pražské burzy vidím jisté náznaky oživení. Moneta se jako IPO velmi povedla, O2 zůstalo, osobně bych tipoval, že do 2018 bude i Agrofert.

Pravidla moštárny
Odkazy z tohoto blogu jsou DOFOLLOW - pro zveřejnění komentáře je však potřeba dodržovat určitá pravidla slušnosti.

 1. Podepište se skutečným jménem nebo nickem. Chcete-li zpětný odkaz na klíčové slovo, použijte syntaxi Jméno@Klíčové slovo
 2. Vyhněte se krátkým, jednoslovným komentářům a komentářům bez informační hodnoty ("První!", "Skvělý článek") Abyste si zpětný odkaz zasloužili, přispějte na oplátku něčím, co bude pro čtenáře tohoto blogu zajímavé.
 3. Neodkazujte na nevhodné stránky
 4. Nevkládajte affiliate odkazy. Smyslem odkazů je ostatním čtenářům ukázat kdo jste a co děláte, ne propagovat cizí webové stránky.

Přidat odkaz na článek z mého blogu